Ruští velitelé ví o sexuálních činech svých podřízených. Vojákům říkají, aby se „trochu uklidnili“

Válka na Ukrajině i po více než deseti měsících přichází s novými neuvěřitelnými odhaleními, které se během ní staly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O vojácích Rudé armády bylo známo, že znásilňovali ženy během druhé světové války, připomíná web Fakt. V této odporné tradici mají pokračovat členové ruské armády i ve stávajícím konfliktu na Ukrajině, píše Fakt. Válka už probíhá přes deset měsíců a za tu dobu přišlo několik zpráv o sexuálních činech spáchaných na ukrajinském obyvatelstvu. Říjnová zpráva Komise OSN pro lidská práva odhalila děsivá zjištění. Sexuální zločiny byly spáchány, jak na lidech nad 80 let, tak na čtyřletých dětech, píše dále server Fakt.

Případů je mnoho

Celkem bylo potvrzeno i více než tucet případů skupinového znásilnění, kdy byli členové rodiny nuceni sledovat sexuální násilí na svých nejbližších. Tento týden navíc přišel deník The New York Times s dalšími zjištěními. Podle nich mají ruští velitelé o znásilňování vědět a dokonce ho schvalovat. „Po analýze 30 případů sexuálního násilí jsem zaznamenal známky souhlasu ruských velitelů s takovým chováním,“ cituje web Fakt britského právníka Wayne Jordashe, který spolupracuje s ukrajinskými prokurátory vyšetřujícími válečné ruské zločiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusové stále ovládají nemalou část ukrajinského území a po jejich osvobození může počet nahlášených znásilnění výrazně narůst

Většina odporných činů má začít tak, že velitelé povzbudí vojáky, aby si „dovolili trochu relaxovat“. „Také jsme si všimli jasného vzoru v chování jednotek vstupujících do oblasti. Pozemní síly vstoupí do města a pak druhý nebo třetí den okupace začnou znásilňovat,“ cituje web Fakt vedoucí ukrajinské prokuratury odpovědné za vyšetřování sexuálních zločinů Irynu Didenko. Podle ní bylo zatím zahájeno 15 trestních řízení týkajících se sexuálního násilí. Předpokládá se, že počet neodpovídá realitě a ve skutečnosti má být daleko vyšší.

Rusové se dopouští i mučení

O „dramatickém nárůstu“ případů sexuálního násilí ze strany ruských vojáků informoval na začátku prosince také ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin, informuje web Čas. Podle něj má znásilnění pro Rusy sloužit jako „způsob vedení války na ponížení Ukrajinců“. V létě Ukrajina zaznamenala jen 40 případů sexuálního násilí, ale na začátku prosince už 110 případů. Mnoho dalších je neohlášených.

Velká část zločinů byla podle ukrajinské generální prokuratury spáchána v západní části Chersonské oblasti, kde bylo zaznamenáno 64 sexuálních trestných činů. Důvodem je skutečnost, že jde o region, který dříve plně kontrolovaly ruské síly. Rusové se během války uchylují také k mučení, jak Události247 psaly v listopadu. V Charkovské oblasti měli ve věznici zbudované v záchytném centru pro nezletilé některé vězně týrat tím, že jim pouštěli elektřinu do pohlavních orgánů.

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články