Za telefon v ruce rovnou zákaz řízení: Policii došly nervy, řidiče budou kontrolovat i kamery na semaforech

Používání mobilního telefonu je jedním z nejčastějších přestupků řidičů. Roste kvůli tomu i počet nehod, a proto budou přísnější tresty.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Vzít během jízdy do ruky mobilní telefon velká část lidí nepovažuje za nijak výrazný prohřešek. Výmluv, proč to udělat se najde mnoho. Neodkladný telefonát, důležitá textová zpráva, navigace. Ať už se ale řidič do displeje podívá během jízdy z jakéhokoli důvodu, vždy se jedná o přestupek. Důvod je jasný. I chvilková nepozornost může způsobit velkou katastrofu. Právě nepozornost si drží prvenství v žebříčku nehod na silnicích, upozorňuje web Auto-mania.

Nejčastější přestupek

Svítící displeje v něm hrají velkou roli, protože podle policejních statistik se za posledních 10 let zvýšil počet přestupků týkajících se používání mobilního telefonu za volantem o téměř 50 procent. I proto by se brzy měly zpřísnit tresty. Aktuálně platí, že na místě je možné dostat blokovou pokutu maximálně ve výši tisíc korun. Ve správním řízení to není o moc více. Pokuta se pohybuje v rozmezí 1500 až 2500 korun a řidič může navíc dostat za používání mobilního telefonu během jízdy dva body, připomíná dále web Auto-mania.

Důvodem je skutečnost, že se jedná o méně závažný přestupek. Ministerstvo dopravy chce novelou zákona takové hodnocení změnit, aby řidiče od používání mobilního telefonu za volantem více odradilo. V případě schválení novinky budou řidiči dostávat čtyři body, na místě bude možné uložit pokutu až 2500 korun a ve správním řízení se bude výše finančního trestu pohybovat v rozmezí 4 tisíce až 10 tisíc korun, píše dále web Auto-mania. Používání mobilního telefonu by tak nově bylo posuzováno jako středně závažný přestupek.

Okolní státy zpřísňují

A nejde jen o telefon. Během řízení nesmí mít v ruce řidič ani kameru, vysílačku a další druhy elektroniky, připomíná web AutoTrip. Pokud někdo bez udržování kontaktu s někým na druhém konci nevydrží, řešení je jednoduché: použít hands-free. Ti, kteří si telefon ani v budoucnu během jízdy neodpustí mohou velmi rychle přijít o řidičák. Při uložení čtyř bodů stačí přestupek spáchat třikrát a hranice 12 bodů je dosaženo. Ještě přísnější jsou podmínky v okolních státech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na Slovensku úřady a policisté považují telefon při řízení za závažný přestupek, stejně jako jízdu pod vlivem alkoholu

Jak informuje web BiznesInfo, v Polsku přijdou nově řidiči o oprávnění v případě, že budou přistiženi dvakrát během dvou let. Nemusí být přitom při činu přichyceni přímo, stačí, že je zachytí radar. Pravidla se zpřísnila také na Slovensku. Tamní úřady nově považují telefon při řízení za závažný přestupek, stejně jako třeba jízdu pod vlivem alkoholu, upozorňuje web AutoSalon. Policisté tak mají možnost řidičský průkaz odebrat na místě. Pokud to neudělají, automaticky o něj přijde ten, kdo spáchal zmiňovaný přestupek třikrát během dvanácti měsíců.

Už se vám vymstilo použití mobilu při řízení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články