Kouření klasických cigaret bude brzy minulostí. Plošný zákaz je za dveřmi

Trend vytlačování klasických cigaret z běžného života lidí je nepřehlédnutelný. Některé země přistupují k tvrdým omezením.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Už téměř pět a půl roku si kuřáci nezapálí cigaretu v restauracích, barech a kavárnách. Takzvaný protikuřácký zákon začal platit v Česku 31. května 2017, připomíná web iRozhlas. Přestože kuřáci s takovým omezením nesouhlasili, nebyla jiná cesta. Česko bylo v té době poslední zemí Evropské unie, která zákonem nijak kouření v restauracích neomezovala. Pro mnoho lidí to představovalo omezení svobody. Padaly argumenty, že nekuřáci mají na výběr a nemusí do kuřáckých restaurací chodit.

Nový Zéland bez kuřáků

Omezováni se cítili také sami provozovatelé podniků, podle kterých by měli mít možnost se rozhodnout, jestli jejich restaurace bude kuřácká či nekuřácká. Stížnosti ale nic nezmohly a lidé si nakonec na novinku zvykli. Zákon tehdy zavedl také zákaz kouření na zastávkách MHD, ve zdravotnických zařízeních a na dětských hřištích, píše dále web iRozhlas. Mnohem přísnější norma čeká od příštího roku na obyvatele Nového Zélandu. V zemi bude postupně zaváděn úplný zákaz tabáku.

Podle nové legislativy žádný člověk narozený po roce 2008 nebude mít právo si koupit cigarety nebo tabákové výrobky, informuje web ČT24. Legální věk pro nákup se bude každoročně zvyšovat, a tak například v roce 2050 budou čtyřicátníci příliš mladí na to, aby si mohli cigarety koupit. Cíl země je jasný: odstranit kouření z populace úplně. Výchozí pozice Nového Zélandu není nijak špatná, protože v zemi aktuálně kouří jen 8 procent dospělých.

Budoucnost je bez dýmu

Kromě zmiňovaného omezení prodeje má ke snížení tohoto čísla přispět také opatření spočívající v omezení počtu maloobchodních prodejců, kteří mohou tabákové výrobky prodávat a sníží se také obsah nikonu ve výrobcích. Bude otázkou času, kdy se podobnou legislativou inspirují další země. Jakmile se nařízení osvědčí v některém státě sedmadvacítky, jeho zavedení v celé EU bude následovat. Navíc, co nevidět, už nebudou v prodeji ani klasické cigarety, jak Události247 informovaly zde.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zhruba polovina uživatelů e-cigaret kouří současně i klasické cigarety

Česká pobočka Philip Morris oznámila, že v příštích letech přejde na produkci takzvaných nehořlavých výrobků, jako jsou například elektronické cigarety IQOS. „Můj osobní odhad je, že se rozhodne do roku 2025,“ uvedla šéfka kutnohorské pobočky pro sever Seznam Zprávy. V Česku tabáku holduje aktuálně čtvrtina obyvatel starších patnácti let, píše web Zdravé Zprávy. Každoročně na následky kouření umírá tisíce lidí, nejčastěji v souvislosti se zhoubným nádorem průdušnice, průdušek a plic, píše dále web Zdravé Zprávy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články