Výrobci léků bijí na poplach: Hrozí vážný nedostatek téměř všeho

Někteří pacienti mohou být při návštěvě lékárny nepříjemně překvapeni. Přibývá počet nedostupných léků, důvodů je několik.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Mnoho lidí se bez léků neobejde. Počet těch, kteří pravidelně užívají nějakou tabletku přibývá, ale roste také počet nedostupných léků. V českých lékárnách chybí hlavně antibiotické oční kapky či sirupy a čípky pro děti s obsahem ibuprofenu, informuje web ČT24. Tím ale výčet zdaleka nekončí. Problémy jsou také s dodávkami léků na uvolnění svalů, penicilinu v tabletách či některých očních antiseptik ve formě kapek nebo mastí. Většinou jde ale o léčiva, která je možné nahradit jinou alternativou.

Lékaři takový problém nepamatují

Největší problém nastává u těch, které nejdou nahradit jinými léky ze stejné skupiny. „Momentálně řešíme nedostatek léků na alergii pro děti, který vůbec není a nahrazuje se špatně. Problém pak musíme řešit i s lékařem, který musí předepsat jinou účinnou látku a změnit dítěti celou léčbu,“ uvedla pro server ČT24 vedoucí lékárny v Plzni Veronika Fojtíková. Pacienti se ale mohou setkat s tím, že chybí i léky, které se vydávají bez receptu. Jedná se například o některé prášky proti bolesti, trávící potíže, mykózu či hemeroidy, píše web Lidovky.

Výpadky léků nejsou nijak výjimečné. Občas se stává, že přechodně není některý přípravek dostupný. Nyní se ale zřejmě odehrává zcela jiná situace. Někteří mluví o krizi, kterou dosud nezažili. „Za těch 20 let, co mám soukromou praxi, si takový výpadek penicilinu nepamatuju,“ uvedl pro Hospodářské noviny praktický lékař Petr Šonka. Najít jeden důvod, který za to vše může, je ale těžké. Některé výpadky souvisí s válkou na Ukrajině, další s pandemií či nedostatkem hliníku pro výrobu platíček, některé jsou velmi komplikované.

Většina pochází z Asie

Problémem jsou také cenové stropy na některé druhy léků, které reguluje stát. „Jde paradoxně hlavně o léky, které pravidelně užívají statisíce pacientů v Česku. Jsou mezi nimi i život zachraňující léčiva, často v ceně třeba několika desítek korun. Mezi nimi jsou léky na hypertenzi, antibiotika, léky na bolest, cholesterol a další,“ uvedl pro server Seznam Zprávy výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel. Potíže s dodávkami některých léků nemá jen Česko, ale celá Evropa.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Čím složitější a nákladnější je výroba účinné látky léku, tím častěji se může objevit problém ve výrobě

Důvodem je provázanost jednotlivých trhů v rámci globalizace. Většina léků pochází jen z pár továren na světě. „Z posledních dostupných údajů vyplývá, že polovina léčivých látek používaných v Evropě se vyrábí jen v pěti a méně továrnách na světě,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy Vrubel. Nejvíce léků pochází z Asie, kde se vyrábí dvě třetiny světové produkce. Maďarsko upozorňuje, že by se mělo řešit financování domácích výrobců léčiv, píše web Index. Problém je v zemi hlavně s dotovanými léky, které z velké části proplácí zdravotní pojišťovny.

Už jste se i vy setkali s nedostatkem léku, který potřebujete?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články