Prostředníky mezi Ruskem a Ukrajinou mají být Arabové. Putin nevěří, že je Kyjev nakloněna míru

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina není ukrajinská strana ochotna plnit podmínky předběžné mírové dohody vyjednané v březnu v Istanbulu.

i Zdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Jak píše server iDnes, šéf Kremlu o neochotě Kyjevu promluvil při své návštěvě Íránu. „Konečný výsledek… závisí na ochotě jednajících stran realizovat dohody, kterých bylo dosaženo. Dnes vidíme, že kyjevské úřady takovou ochotu nemají,“ odpověděl Putin na otázku ohledně možného setkání se s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Jako možné prostředníky v mírových jednáních vidí ruský prezident Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty. Výrok šéfa Kremlu zůstal bez reakce ukrajinské strany.

Malé významné posuny

Server iDnes v té souvislosti připomíná, že na březnových jednáních Moskvy a Kyjevu k průlomu nedošlo, obě strany jen předkládaly své představy o řešení situace. Ukrajinská hlava státu tehdy uvedla, že je možné věřit pouze konkrétnímu výsledku jednání. Od té doby nedošlo oficiálně k žádným posunům. Je ale velmi pravděpodobné, že jednání probíhají mimo veřejné dění. Naopak velmi intenzivně se veřejně řeší obnova přepravy obilí z Ukrajiny.

Tématu se věnoval Putin i při návštěvě Teheránu, kde se vůdce setkal také s tureckým prezidentem Recepem Tyyipem Erdoganem. Oba státníci se dohodli na určitých podmínkách tak, aby mohlo být obilí opět vyváženo přes Černé moře. Všechny otázky se ale podle Putina vyřešit nepodařilo. Moskva za odblokování přístavů požaduje odstranění zbývajících omezení týkajících se vývozu ruského obilí, píše web iDnes. Jak připomíná ČTK, v ukrajinských přístavech je kvůli válce zablokováno 20 až 25 milionů tun obilí.

Vzájemné obviňování nepřestává

Vývoz suroviny je přitom důležitý pro řadu zemí na Blízkém východě a v Africe. Už v minulém týdnu došlo k jednání o ukrajinském obilí v Istanbulu, kde se potkaly delegace z Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN. Naději na vyřešení situace vyjádřil po setkání turecký ministr obrany Hulusi Akar a posun vpřed potvrdil také generální tajemník OSN António Guterres i ukrajinská hlava států Volodymyr Zelenskyj. Stejně jako ve všem ostatním ani v otázce vývozu obilí se ukrajinská strana s ruskou neshodne.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nákladní loď s obilím

Kyjev obviňuje Rusko, že černomořské přístavy úmyslně blokuje a obilí krade. Moskva naopak viní z problémů Kyjev. Podle ruské strany vznikají potíže s vývozem, protože Ukrajina neodminovala své pobřeží a přeprava proto může být nebezpečná. Učinit odminování ukrajinská strana odmítá kvůli obavám, že Rusové následně zaútočí na ukrajinské černomořské pobřeží, připomíná neshody ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články