Covid je zpátky ve hře: Vláda teď chce po občanech něco úplně jiného než v předešlých vlnách

S přicházejícím podzimem opět stoupají čísla nakažených covidem-19. Tentokrát ale vláda nepřipravuje žádná omezení a spoléhá se na ochranu očkováním.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Už v polovině srpna ministerstvo zdravotnictví představilo novou kampaň, která má občany motivovat k očkování proti covidu-19. Heslem kampaně, která probíhá na sociálních sítích, a která se v nejbližších dnech objeví v médiích je „Očkujeme se pro život beze strachu“ a podtitul zní „Zdraví přeje připraveným“, píše web iRozhlas. Podle šéfa resortu zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je očkování jedinou možnou cestou. Až šest týdnů podle něj chrání před nákazou a čtyři až šest měsíců před vážným průběhem. Nutné tak bude neustálé přeočkovávání.

Respirátory nejsou vyloučeny

Aktuálně je možné v Česku dostat i druhou posilující dávku vakcíny proti covidu-19, celkem jde tak o čtyři očkování. Právě vakcíny mají být jedinou spásou před dalšími vlnami covidu-19, protože vláda nepočítá s žádnými drakonickými opatřeními jako v minulých letech. V úvahu přichází maximálně nošení ochrany nosu a úst ve zdravotnických a sociálních zařízeních, případně v hromadné dopravě. Ani toto opatření by ale podle ministra nemělo být plošné a zavedeno bude jen v místech s vyšším výskytem nákaz, informuje dále web iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena s respirátorem

Je tak zřejmé, že kabinet Petra Fialy bude spoléhat na zodpovědnost občanů. Zájem o očkování ale zatím nijak dramaticky s přicházejícím podzimem neroste. Jak vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví, za pátek se nechalo naočkovat zhruba 11 tisíc osob. V předcházejících týdnech bylo denně vykázáno zhruba 7 tisíc očkování. Ve srovnání s loňským rokem to jsou zanedbatelná čísla. Jak informoval web TN, loni v říjnu se nechalo během jediného dne v tuzemsku naočkovat i 30 tisíc lidí.

Zodpovědnost se svetrem

Na druhou stranu je nutné připomenout, že v té době platilo opatření, které neočkovaným nedovolalo navštěvovat restaurace či hospody bez platného negativního testu. To teď zřejmě nehrozí i v případě, že by čísla nakažených prudce stoupala. Vláda se rozhodla nechat vše na zodpovědnosti občanů, ale zároveň jim k tomu příliš neusnadňuje cestu. Každý přirozeně chce předcházet onemocnění, což ale bude v aktuální situaci velmi složité, a to vzhledem k tomu, že kvůli energetické krizi je na občany apelováno, aby letos svá obydlí příliš nevytápěli.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ústřední topení

Na podzimní a zimní večery doma u televize bez pořádného oblečení tak mají lidé zapomenout. Podle šéfky Sněmovny Markéty Pekarové Adamové mají lidé situaci s nedostatkem energií pomoci tím, že si vezmou další svetr, jak uvedla pro CNN Prima News. Bude tak zajímavé sledovat, jakou rétoriku zvolí vláda v nadcházejících měsících, kdy zřejmě čísla nakažených výrazně porostou a přitom budou lidé zároveň stále upozorňováni na to, aby své příbytky drželi v nízkých teplotách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa