Putin podepsal nový dekret. Vojáci se z něj mají těšit, získají totiž práva na vlastnictví pozemků

Ruský prezident Vladimir Putin je tento týden opět pod drobnohledem. Uchýlil se rovnou k několika čekaným i nečekaným krokům.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Velmi sledovaná byla pondělní cesta ruské hlavy státu do Běloruska. Šéf Kremlu se měl osobní návštěvou snažit přesvědčit běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka k zapojení do války na Ukrajině. To se ale podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) nepovedlo, informuje ČTK. Putin v pondělí upozornil, že se jeho země nesnaží Bělorusko pohltit. Takové informace označil za fámy, jejichž cílem je znepřátelit obě strany a zpomalit integrační proces obou zemí, píše dále ČTK.

Pozemek na Krymu jako odměna

Sledována je v tomto týdnu nejen reakce šéfa Kremlu na údajné běloruské odmítnutí, ale také na cestu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten poprvé opustil od začátku války svou zemi s cílem navštívit USA. Očekává se, že americký prezident Joe Biden při setkání se svým ukrajinským protějškem oficiálně oznámí, že Kyjev dostane od USA systémy Patriot. Nové zbraně mají Ukrajině výrazně pomoci při ruských útocích na energetickou infrastrukturu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko je s poloostrovem Krym propojené jen přes Kerčský most, který čelil v minulých týdnech útoku

Právě kvůli možným dalším neúspěchům ve válce se zřejmě snaží ruský prezident Vladimir Putin vojáky ubezpečit, že se o ně země postará. Podle ukrajinských médií proto podepsal šéf Kremlu v pondělí nový dekret. Na základě dokumentu budou na vojáky, kteří se účastní války na Ukrajině, převedena pozemková práva, informuje web Fakt. Půdu mají členové ruské armády dostat v Moskevské oblasti, na Krymu a v Sevastopolu.

Rusko se nehodlá zastavit

Dekret se má týkat vojáků, kteří dostali vyznamenání za zásluhy ve válce, veteránů a právo na pozemek budou mít také rodiny, jejichž členové během konfliktu na Ukrajině zemřeli. Jak web Fakt upozorňuje, dekret velmi připomíná dobu dávno minulou. Už ve středověku se pán staral o slabšího podřízeného a daroval mu půdu výměnou za přísahu věrnosti, vojenskou pomoc a poskytování informací.

Putinovi zřejmě nic jiného nezbývá, aby získal na svou stranu členy ruské armády. Bude je potřebovat a možná ještě ve větším počtu. Objevují se informace, že se na Ukrajině nebude chtít ruská rozpínavost zastavit a invaze čeká v příštím roce také Moldavsko, připomíná web Fakt. Podle šéfa moldavské rozvědky se to stane, otázkou jen zůstává kdy.

Čelit možné smrti výměnou za pozemek na Krymu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa