Putin je nekompromisní. Podle ruského prezidenta další sankce Západu způsobí prudký růst cen energií

Rusko varuje západní státy před zaváděním dalších protiruských sankcí. Následky mohou být pro samotné země horší než pro Moskvu.

i Zdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Snaha Západu snížit závislost na ruské energii povede podle ruského prezidenta Vladimira Putina k růstu cen u ropy a zemního plynu, píše server Al Jazeera. Šéf Kremlu tak upozornil, že další zavedení sankcí vůči Rusku povede „bez nadsázky až ke katastrofickým následkům na globálním energetickém trhu“. Jak dále web Al Jazeera připomíná, energetika je jednou z oblastí, kterou Moskva stále ovládá. Po Saúdské Arábii je Rusko největším světovým vývozcem zemního plynu.

Evropská závislost

Evropa dováží z Ruska asi 40 procent plynu a 30 procent ropy. Není tak překvapující, že evropské státy mají obavy z přerušení dodávek. Jak dále web Al Jazeera uvádí, ropovod Nord Stream 1 pod Baltským mořem má projít údržbou od 11. do 21. července. Tato trasa je důležitá hlavně pro Německo. Rusko kvůli sankcím Západu rozhodlo o povinnosti platit za plyn v rublech. Některé země tento požadavek odmítly, a proto jim byly dodávky přerušeny, dodává Al Jazeera.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Plynové potrubí

Plyn z Ruska už neproudí například do Bulharska, Polska či Finska. Odstřihnuta byla také dánská firma Orsted, nizozemská Gasterra nebo německá společnost Shell, jak připomíná Al Jazeera. Putin také oznámil, že si je vědom toho, že Evropa se snaží nahradit ruské energetické zdroje. Výsledkem má být podle ruského prezidenta jen další zdražení. „Očekáváme, že výsledkem těchto kroků bude zvýšení cen plynu na trhu a zvýšení nákaldů na energetické zdroje pro koncové spotřebitele,“ cituje šéfa Kremlu Al Jazeera.

Válka na Ukrajině zdaleka nekončí

Jak připomíná ČTK, cena plynu na spotovém trhu je nyní ve srovnání s cenou před válkou na Ukrajině více než dvojnásobná. A to se evidentně růst ceny za plyn zdaleka nezastavil. Ani ruská invaze navíc zatím nespěje ke svému konci. Jak píše server Novinky, britská vojenská rozvědka vydala varování, že Rusko přesouvá zálohy z celé země a shromažďuje je u hranic s Ukrajinou.

Jednat se má podle Novinek o nové motorizované pěší jednotky i obojživelné obrněné transportéry MT-LB, které dosud Moskva používala jen v pomocných transportních rolích. Důvodem je jejich slabé pancéřování i výzbroj. Jak dále web Novinky uvádí, vytahování těchto vozidel tak ukazuje, že Rusku dochází modernější zbraně a chystá se k dalším útokům. Přitom ještě ve čtvrtek ruský prezident tvrdil, že Rusko ještě na Ukrajině ani pomalu nezačalo válčit, připomínají Novinky Putinovo prohlášení. Události247 informovaly zde.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články