Zelenskyj a Putin se tváři v tvář sešli se svými spojenci

Čínská hlava státu dorazila tento týden na několikadenní návštěvu Ruska. Společné rozhovory se týkají i války na Ukrajině.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia, The Presidential Office of Ukraine / Creative Commons / CC BY SA
                   

Web Čas informuje, že pondělní neformální jednání mezi Si Ťin-pchingem a Vladimirem Putinem trvalo čtyři a půl hodiny. Po tak dlouhé době si státníci ještě povídali u vozu, následně si podali ruce. Oba se během svého neformálního rozhovoru shodli na tom, že mají „mnoho společných zájmů a cílů“, uvádí dále web Čas. To potvrzuje i prohlášení obou zemí před třídenní návštěvou čínského prezidenta v Rusku. Má jít o příležitost prohloubit své „bezhraniční přátelství“.

Prohloubení spolupráce a jasný signál pro Západ

Provázanost obou zemí je v poslední době stále zjevnější a dokládají to i slova obou prezidentů. Web Čas píše, že Si Ťin-pching řekl Putinovi o vděčnosti čínské strany za vztahy s Ruskem i kontakty, které mají „historickou logiku“. Podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova státníci probírali také čínský plán na ukončení války na Ukrajině. Detaily prozradit odmítl, informuje web iDnes. Pondělní setkání však bylo jen zahřívacím kolem. Dnes se oba muži sešli v Kremlu k formálnímu jednání.

Tentokrát setkání provázela slavnostní ceremonie. „Putin a Si Ťin-pching se pozdravili. Orchestr zahrál hymny Ruska a Číny. Přítomni byli také členové delegací obou zemí,“ cituje web iDnes z oznámení ruské státní agentury TASS. Prezidenti během úterý budou jednat napřed v úzkém formátu, pak v širším. Vše bude zakončeno podpisem dokumentů a společným prohlášením. Oba vůdci mají spolu také povečeřet, píše iDnes.

Návštěvy probíhají i v Kyjevě

V úterý se Si Ťin-pching setkal se také s ruským premiérem Michailem Mišustinem, kterého stejně jako Putina pozval k návštěvě Číny, píše web iDnes. Řada komentátorů upozorňuje, že návštěva čínské hlavy státu Putina minimálně morálně pozvedne. Obzvlášť v situaci, kdy byl na něj minulý týden vydán Mezinárodním soudem v Haagu zatykač. Přítomnost Si Ťin-pchinga v Moskvě také jasně naznačuje, že oba státy mají v plánu prohlubovat své úzké vztahy, což bude muset vzít Západ na vědomí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Andrzej Duda a Volodymyr Zelenskyj. Od začátku války na Ukrajině jezdí za Zelenským mnoho světových státníků, kteří mu vyjadřují podporu

Návštěvy ale neprobíhají pouze v Moskvě. Do Kyjeva dorazil v úterý japonský premiér Fumio Kišida a během své návštěvy se setká s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, informuje ČTK. Od zahájení ruské invaze dorazil japonský lídr na Ukrajinu poprvé. Do země se vypravil vlakem z polského příhraničního města Przemyślu. Na nádraží v Kyjevě ho přivítala ukrajinská diplomatka Emine Džapparovová, dodává ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články