Putin se na Ukrajině nezastaví. Podle politologa chce obnovit Sovětský svaz

Už více než rok usiluje ruský prezident o ovládnutí sousední Ukrajiny. Přestože se mu nedaří získat ani východ země, jeho ambice sahají mnohem dál.

i Zdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC BY
                   

Šéf Kremlu se nehodlá na Ukrajině zastavit, naopak má v plánu ovládnout i další země, píše web TN. V poslední době se jako další ohrožený stát zmiňuje především Moldavsko. Důvodem je fakt, že v zemi je území označované jako Podněstří, které ovládají ruští separatisté. Kišiněv měl od ukrajinských spojenců nedávno zjistit, že Moskva plánuje zahájit velké sabotáže. Mají spočívat například v tom, že vojáci převlečení za civilisty budou napadat tamní obyvatele, píše web TN.

Putin je odhodlaný

Možnost takového scénáře potvrzuje i ruský politolog Grigorij Judin, podle kterého si bude chtít ruský prezident připravit vhodnou atmosféru k rozšíření svého vlivu i do dalších zemí mimo Ukrajinu. Podle něj hodlá postupně získat země bývalé Varšavské smlouvy, čímž by odřízl ostatní části Evropy novodobou železnou oponou, uvádí web TN. Judin pro server Daily Mail také připomněl, že Putin je bývalým agentem KGB a sloužil ve východním Německu. „Vidí, že byla chyba vzdát se tohoto území, a proto si ho chce vzít zpět,“ cituje ruského politologa web TN.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Putin působil v Německé demokratické republice (NDR) v 80. letech jako agent KGB

Zarážející je nejen představa o obnově Sovětského Svazu, ale také prohlášení Judina o tom, že šéfa Kremlu v jeho plánu nemá zastavit ani fakt, že východní a západní Německo jsou od roku 1990 jedním státem. „Možná, že to nebude fungovat, jenže je zásadní brát v potaz doteď zřetelný předěl mezi východním a západním Německem. Za pár let by totiž východní Němci mohli stát před otázkou, zda chtějí za spojence Američany, nebo zda bude lepší připojit se k Putinovi,“ cituje Judina web TN.

Podpora evropských zemí neupadá

Nemusí přitom jít o úplně zcestnou představu. Na občany bývalého východního Německa by mohl platit argument, že oproti svým západním sousedům mají horší životní úroveň. Judin v rozhovoru pro web Daily Mail také uvedl, že Putin má vztek, že se většina zemí východního bloku v 90. letech od SSSR odpojila, píše dále web TN. Podle Judina je proto jasné, že pokud Putin získá Ukrajinu, nezastaví se. „Dokud bude Putin v Kremlu, válka neskončí a bude se jen rozšiřovat. Ruská armáda se rychle zvětšuje,“ uvedl politolog pro web Meduza.

Nebezpečí si uvědomují zřejmě i západní představitelé, kteří hodlají pokračovat v podpoře válkou zasažené země. Polsko a Slovensko dokonce zvažují, že Ukrajině předají přebytečné stíhačky MiG-29, píše ČTK. Slovensko by přitom kvůli tomu muselo změnit ústavu, protože vláda premiéra Eduarda Hegera po prosincové demisi přišla o některé pravomoci, připomíná ČTK. Podporu Ukrajině dalo výrazně najevo nedávno i Německo, které odsouhlasilo dodávky tanků Leopard.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále