Putin má ve svém okolí zrádce, který poskytuje informace Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin se obklopuje především lidmi, které zná z minulosti a má k nim důvěru. Přesto někteří zřejmě informace vynášejí.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet píše, že ukrajinské tajné služby získávají informace přímo od lidí z okolo šéfa Kremlu. Podle důstojníka rozvědky Andrije Černjaka využívají tajné služby všechny prostředky povolené zákonem, aby našly způsob, jak oslovit lidi velmi blízké Putinovi. Ví, že řada z nich nejsou zcela nakloněni stávajícímu směřování Ruska. „Kolem Putina je spousta lidí, kteří nepodporují jeho politiku vůči Ukrajině,“ cituje Onet vyjádření Černjaka. Zároveň si je ukrajinská rozvědka vědoma, že ke svržení ruského prezidenta je třeba daleko více.

Pro vlastní prospěch cokoli

Putin by musel být „dostatečně oslaben“. Taková situace aktuálně nenastala, a proto se žádná revoluce nechystá. Zástupce ukrajinské vojenské rozvědky také upozornil na pohnutky, které vedou Putinovo okolí ke spolupráci s Kyjevem. Není to z dobrých úmyslů, ale motivací je vlastní prospěch. „Někteří to dělají pro záchranu životů, jiní proto, že přicházejí o peníze,“ cituje Onet Černjaka. V té souvislosti připomněl že mnoho Rusů začalo kvůli válce na Ukrajině a následným západním sankcím ztrácet majetek a vliv, což se jim nelíbí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině se nevyvíjí podle ruských plánů, a proto se zvyšuje nespokojenost lidí z Putinova okolí

Mohou se také obávat toho, co bude dál. I důstojník ukrajinské rozvědky přepokládá, že se šéf Kremlu na Ukrajině nezastaví. „Zajímá se o celou Evropu jako o sféru vlivu. Pokud se mu podaří dobýt Ukrajinu, nezastaví se a půjde dál,“ cituje jeho slova Onet. To se nemusí ruským elitám líbit. Ruský prezident si je ohrožení vědom. Obzvlášť poté, co loni čelil několika pokusům o atentát. Například mělo dojít k útoku na limuzínu, která Putina přepravovala do jeho rezidence, jak informovaly Události247 loni v září.

Opozice nic nedokáže

Už tato zpráva měla dokazovat, že má šéf Kremlu ve svém okolí zrádce. Zřejmě i proto se snaží předcházet jakémukoli ohrožení. Kvůli větší bezpečnosti také na svých cestách stále častěji využívá obrněný vlak, jak upozorňuje web Seznam Zprávy. Využívat ho má hlavně k přepravě do svého sídla u Valdajského jezera. Cestování vlakem dává Putinovi nejen větší bezpečnost, ale také možnost utajení. Na rozdíl od letadel není možné osobní vlak sledovat prostřednictvím dat, píše dále web Seznam Zprávy.

V posledních týdnech se objevovaly také informace, že může ruská hlava státu čelit svržení ze strany opozice. Podle ženy, která je součástí ruského opozičního uskupení Media Resistance Group, to ale nehrozí. „Lidé v Rusku byli po generace trénovaní v politické apatii. Už během sovětské éry byli vedeni k tomu, aby nevyjadřovali své názory. Byli trénovaní v tom, aby byli co nejvíce apolitičtí,“ uvedla pro web iRozhlas. Změny v Rusku by podle ní mohla vyvolat jedině výhra Ukrajiny, a proto je nutná její podpora.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa