Gruzínci chtějí do Evropy, ne k Putinovi. Ten si na zemi dělá zálusk svými diktátorskými plány

Ruský prezident Vladimir Putin předpokládal, že v Gruzii projde nový zákon o zahraničních agentech. Nakonec ale došlo ke zvratu.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Web Express píše, že gruzínská vláda se zákonem o zahraničních agentech inspirovala v Rusku. Ve středu kontroverzní legislativu díky vládním hlasům v prvním čtení gruzínští poslanci přijali. Opozice však zákon tvrdě kritizovala. Důvodem bylo hlavně to, že zákon podle nich posune zemi k autoritářskému režimu, upozorňuje web iRozhlas. Norma se velmi podobá té, kterou Rusko zavedlo v roce 2012. Zákon tehdy ruští zákonodárci přijali v návaznosti na velké demonstrace, které směřovaly proti straně Jednotné Rusko, jejíž součástí je Vladimir Putin, píše web Express.

Hon na zahraniční agenty

Gruzínský zákon měl spočívat v tom, že každý, kdo má byť jen částečný finanční příjem ze zahraničí, by se musel registroval a označit za zahraničního agenta. Přijetí normy by tak v Gruzii způsobilo, že by se za zahraniční agenty musely prohlásit nevládní organizace a nezávislá média, která získávají více než 20procentní finanční podporu ze zahraničí, upozorňuje web Express. I proto někteří upozorňovali, že přijetí takového zákona Gruzii oddálí od Západu. To by se zamlouvalo ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, který si na zemi dělá zálusk.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Gruzínci jsou v posledních letech silně protirusky naladěni, což se ukázalo i během protestů

Návrh zákona navíc přišel v nevhodnou chvílí. „Načasování nemůže být horší, protože Gruzie má stále šanci na status kandidatury do EU a vidím, že všichni evropští lídři a velvyslanci mají toto jediné poselství: že to bude pro Gruzii na její cestě k evropské integraci nesmírně škodlivé,“ cituje Express zakladatelku a ředitelku Regionálního institutu pro bezpečnostní studie Natiu Seskuriovou. Tentokrát ale pokus o změnu trajektorie země od Západu zpátky k Rusku nevyšel a Gruzínci se jasně vyjádřili, že chtějí do Evropy, nikoli k Putinovi.

Vláda kvůli protestům změnila názor

Ruskému prezidentovi jeho diktátorské plány překazily masivní demonstrace, které v Gruzii nastaly. Po dvou dnech protestů zákonodárci vládnoucí strany Gruzínský sen normu z parlamentu stáhli, informuje web iDnes. Jako důvod navrhovatelé uvedli, že je to nutné kvůli omezení konfrontace ve společnosti. Strana se ale brání tomu, že by šlo o „ruský zákon“. Web iDnes přesto připomíná, že zákon byl velmi podobný tomu, který před více než deseti lety přijalo Rusko.

Moskva svůj zákon o zahraničních agentech využívá k trestání organizací, které jsou kritické vůči vládě. Právě takových dopadů se obávali lidé v Gruzii. Desetitisíce z nich proto vyšly do ulic, aby daly najevo svůj nesouhlas se záměrem vlády. Akce se neobešly bez střetů. Web iDnes píše, že někteří protestující neváhali házet zápalné lahve a zapalovat odpadkové koše. Policie proto tvrdě zasahovala a použila i slzný plyn, zábleskové granáty a vodní děla. Desítky lidí skončily v policejních celách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články