Uniklé e-maily vysvětlují, proč Rusko nedobylo Ukrajinu za tři dny, jak původně plánovalo

Není tajemstvím, že ruský prezident Vladimir Putin měl v plánu dobýt Kyjev během několika dní. To se mu ani v nejmenším nepovedlo a ukazuje se proč.

i Zdroj fotografie: Ukrinform TV / Creative Commons / CC BY
                   

Web Express upozorňuje na uniklé dokumenty, které ukazují, že šéf Kremlu před invazí na Ukrajinu přecenil síly ruské armády. Důvodem měly být špatné informace, které Putinovi předkládali během února 2022 ruští bezpečnostní představitelé. Údajně se měli obávat toho, co se stane, když řeknou ruskému prezidentovi pravdu. Před zahájením války proto měl mít Putin z předkládaných informací pocit, že Ukrajinci budou ruské jednotky vítat a těšit se na svržení vlády ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, píše Express.

Zkreslené Putinovy představy

Přesvědčení Moskvy o povstání ukrajinského lidu proti hlavě státu mají potvrzovat e-maily od ruské bezpečnostní služby FSB. Ruský vůdce proto byl přesvědčen, že se podaří zemi ovládnout během tří dnů, píše web iDnes. FSB Putinovi tvrdila, že v každém větším ukrajinském městě je připraveno minimálně 2 tisíce civilistů, kteří jsou ochotni svrhnout Zelenského, uvádí Express. Další tisíce lidí měly být připraveny reagovat na výzvu Ruska proti ukrajinské hlavě státu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin si v Rusku vytvořil natolik autoritářskou pozici, že si nikdo nedovolí mu oponovat

I proto neměl mít Putin pro svou invazi do sousední země žádný plán B. Důvodem špatných informací je strach ze strany spolupracovníků ruského prezidenta. „Už léta víme, že Putin je stále více netolerantní ke všemu, co není v souladu s tím, co chce slyšet,“ cituje Express vysvětlení experta na ruskou bezpečnost Marka Galeottiho. Podle něj si proto šéf Kremlu tento problém vytvořil sám. Web iDnes připomíná rétoriku ruského prezidenta, který tvrdí, že je nutné Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat.

Válka přes problémy pokračuje dál

„Je naprosto přesvědčen, že Ukrajina není skutečná země a Ukrajinci nejsou skutečnými lidmi, a proto ho nemůže nikdo přimět, aby přijal, že jsou ochotni zemřít s takovým odhodláním,“ cituje experta dále Express. Nikdo zřejmě nemá odhodlání říct Putinovi pravdu. I proto musel být překvapen, když na začátku války, jeho plán neuspěl. Express připomíná, že vyslal na hlavní ukrajinské město obrovský konvoj, který budil obavy, že Kyjev bude zabrán během několika dní.

Ukrajinská odhodlanost ale takové predikce zvrátila a Rusové byli z metropole vyhnáni. Podle Galeottiho by se to nemohlo stát, pokud by měla ruská armáda plán. „Místo toho to bylo založeno na myšlence, že to bude snadné a rychlé obsazení země,“ cituje jeho vyjádření Express. Přesto Rusko ani po roce invazni nevzdává. A to ani přes obrovské ztráty, jak upozorňuje ukrajinský generální štáb. Nyní probíhají útočné operace hlavně směrem po Kupjanské, Lymanské, Bachmutské, Avdijivské a Šachtarské ose, píše web CNN Prima News.

Myslíte, že jsou dokumenty pravdivé?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad