Putin zastrašuje Západ: Připravuje start rakety Satan 2

V posledních týdnech se opět zvyšují obavy, že ruský prezident Vladimir Putin sáhne po těch nejhorších zbraních, aby zastrašil Západ.

i Zdroj fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace / Creative Commons / CC BY
                   

Na možné odpálení jaderné střely jako zastrašování Západu upozorňuje web Express. Šéf Kremlu měl údajně vše naplánovat tak, aby se start katastrofického kroku shodoval s načasováním nadcházející masivní ofenzivy. O té se spekuluje už mnoho týdnů, Rusko má do ní nasadit statisíce vojáků. Pro nové kolo útoků má být údajně připravováno také 810 raketometů a 2700 děl, dodává Express. Hypersonická raketa, které se říká Satan 2, má 10 až 16 oddělitelných hlavic s doletem až 18 tisíc kilometrů, uvádí web Prima Zoom.

Obyvatelé Kamčatky byli varováni

V květnu loňského roku došlo k jejímu odpálení v rámci testu. Web Express připomíná, že je střela považována za bezkonkurečně nejničivější i ve srovnání se západními zbraněmi. I přesto ale přetrvává přesvědčení, že blížící se start rakety Satan 2 bude jen testem, protože došlo ke zpoždění vývoje a nasazení této zbraně. Ruská vláda vydala varování ohledně možného zkušebního odpálení rakety s jaderným potenciálem mezi 15. až 25. únorem.

iZdroj fotografie: kremlin.ru / Creative Commons / CC-BY
Ruský prezident Vladimir Putin dosud nepodepsal nařízení o ukončení mobilizace, což podle některých dává úřadům možnost kdykoli začít s další vlnou

Proběhnout má v odlehlých oblastech Kamčatky. Za rizikové zóny, kde byli obyvatelé varováni, byl označen Tigilský, Karaginský a Usť-Kamčatský okres. Tyto oblasti jsou rozlohou větší než Velká Británie, uvádí web Express. Pro místní tam platí cestovní omezení, aby nedošlo k nehodě kvůli možnému dopadu trosek rakety. Oznámení o testu přichází v době, kdy ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokončil svou cestou po Evropě, kdy navštívil Británii, Francii a sešel se s lídry EU také v Bruselu.

Podpora sedmadvacítky neslábne

EU na společném jednání potvrdila svou neochvějnou podporu Ukrajině. S ukrajinskou hlavou státu mluvil také český premiér Petr Fiala. Tématem hovoru byly dodávky přístrojů na výrobu energie, opravy energetické infrastruktury, dále také podpora země v cestě do EU. „Dveře do Evropské unie jsou otevřené a Ukrajina dělá rázné kroky kupředu,“ cituje ČTK slova českého premiéra. Přestože Česko je připraveno s tím, co nejvíce pomoci, Fiala upozornil, že vstup má jasná pravidla. Na dotacích pro Ukrajinu se ale lídři sedmadvacítky jednoznačně shodli.

„Aby stát vůbec mohl fungovat, mohl existovat, měl šanci přežít, tak je potřeba systematická finanční podpora,“ cituje dále Fialu ČTK. Ukrajina také předala svým spojencům seznam vojenského materiálu, který by jí mohly země poskytnout. Například na Slovensko byl vznesen požadavek na dodání stíhaček MiG-29, které mají Ukrajině pomoci před ruskou agresí. Západ zatím s dodávkami bojových letounů otálí, protože se obává eskalace konfliktu. Odpálení střely Satan 2 může být ze strany Ruska jasným varováním.

Půjde podle vás o test nebo jaderný útok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety