Ukrajinské nemocnice léčí stovky ruských vojáků

Válka na Ukrajině si nedala pauzu ani během konce roku. Prezidenti obou znesvářených států využili novoroční přání k potvrzení svých plánů.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Web Express připomíná, že v nemocnici v Luhanské oblasti byly ošetřeny stovky ruských vojáků. Podle ukrajinské armády během uplynulého týdne bylo do nemocnice v Bilovodsku přivezeno zhruba 350 zraněných Rusů. „K 30. prosinci loňského roku v oblasti Záporoží dosáhly ztráty nepřítele 160 zraněných okupantů, zničeno bylo 10 jednotek vojenské techniky různého typu. V současné době se upřesňují informace o zlikvidovaných útočnících,“ cituje web Express vyjádření ukrajinského ministerstva obrany.

Odhodlaný Zelenskyj

Taková zpráva zřejmě nepotěší Moskvu. Navíc Kyjev je odhodlán dál bojovat s nepřítelem i v dalším roce. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém novoročním přání označil rok 2023 rokem vítězství. „Přejete si zázraky? Ukrajinci je dělají už dost dlouho,“ cituje z jeho příspěvku na sociální síti Telegram web CNN Prima News. Ke svému přání ukrajinská hlava státu zveřejnila fotografii, na které je s manželkou Olenou. Oba stojí před skromně ozdobeným vánočním stromečkem v tmavězeleném oblečení.

Zelenskyj ocenil, že Ukrajina v letošním roce poznala, kdo jsou jejich přátele. Narážel tak na spojence, kteří ve válce proti Rusku Kyjevu po celou dobou pomáhají. Jak připomíná web CNN Prima News, i podpora Česka výrazně pomáhá Ukrajině bránit se ruské agresi už více než 10 měsíců. Ukrajinský prezident se ve svém novoročním příspěvku také zmínil o svízelích, které kvůli konfliktu zažívají Ukrajinci. „Chcete dobrodružství a cestování? Ukrajinci jich nyní mají až moc,“ cituje server CNN Prima News.

Tradiční Putinova verze příběhu

Narážel tím na fakt, že miliony ukrajinských obyvatel musely opustit své domovy a uprchnout do jiné země. Jen v Česku od začátku války dostalo podle dat ministerstva vnitra dočasnou ochranu více než 470 tisíc Ukrajinců. „Takže dnes to je jen jedno přání. A to se nestane zázrakem, ale naší prací. Bojem. Vzájemnou pomocí. Lidskostí. Všechno nejlepší v novém roce! V roce našeho vítězství,“ uzavřel své přání Zelenskyj.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Podle ukrajinského ministerstva obrany Rusové ve válce přišly už o více než 106 tisíc vojáků

Novoroční projev měl také ruský prezident Vladimir Putin, který ho tentokrát pronesl během návštěvy vojáků Jižního vojenského okruhu v Rostově na Donu, píše ČTK. Šéf Kremlu se vyjádřil hlavně k probíhající válce. Podle něj je pravda je na straně Ruska, které „chrání své lidi na svých historických územích“.

Jak připomíná ČTK, pro Putina měla být ochrana ruskojazyčných obyvatel na Ukrajině záminkou k zahájení invaze. Ruský prezident si ani tentokrát neodpustil obviňování. Západní elity nařkl, že cynicky využívají Ukrajinu a její obyvatele k tomu, aby oslabily a rozdělily Rusko. „Nikdy jsme nikomu nedovolili, aby to udělal, a nikdy to nedovolíme,“ cituje ruskou hlavu státu ČTK.

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad