Putin nezná realitu: Jeho nejbližší mu neposkytují špatné zprávy o válce na Ukrajině

Některé kroky ruského prezidenta Vladimira Putina nedávají smysl. Ukazuje se, že to může být nedostatečnou informovaností.

i Zdroj fotografie: Russian Presidential Executive Office / Creative Commons / CC-BY
                   

Ve středu proběhlo mimořádné jednání kolegia ruského ministerstva obrany a vystoupil na něm i sám šéf Kremlu. Kromě oznámení dalšího zbrojení se vyjádřil také k průběhu speciální vojenské operaci na Ukrajině, jak ruský prezident válku nazývá. Ze zprávy, kterou Putin přečetl nejvyššímu armádnímu velení země, vyplývá, že je s vývojem spokojen, informuje web DeníkN. Rusko přitom v posledních týdnech ve válce mnoho úspěchů nezažívá. Naopak. Ukrajinským silám se daří postupně osvobozovat okupovaná území.

Bez přístupu k internetu

Od února do půlky listopadu Ukrajina získala zpět 52,5 procenta obsazeného území, což představuje téměř 78 tisíc čtverečních kilometrů, uvádí web Novinky. Putin ale tyto informace zřejmě nemusí mít vůbec k dispozici. Podle webu The Wall Street Journal se snaží jeho nejbližší spolupracovníci před ním nepříjemné zprávy o průběhu bojů tajit. Dokazovat to mají rozhovory s ruskými představiteli blízkými Kremlu. „Lidé kolem Putina chrání sami sebe. Mají v sobě zakořeněný pocit, že by prezidenta neměli rozčilovat,“ cituje web ČT24 Jekatěrinu Vinokurovovou.

Jde přitom o bývalou členku ruské rady pro rozvoj občanské společnosti, kterou ruský prezident odvolal teprve letos v listopadu. Podle zjištění serveru The Wall Street Journal dostává šéf Kremlu každý den v sedm hodin ráno hlášení o vývoji invaze, ale informace ve zprávě dávají do popředí hlavně úspěchy ruských sil. Putin si měl za 22 let ve vrcholné politice kolem sebe vybudovat okruh lidí, kteří nepříjemné informace záměrně zamlčují. I proto šéf Kremlu údajně ani nemůže uvěřit, že by Ukrajina byla schopna se Rusku ubránit, píše web ČT24.

Vše jde přes Patruševa

Izolaci ruského prezidenta se daří udržet i díky tomu, že nepoužívá internet. Důvodem jsou hlavně obavy, že by pomocí digitálních nástrojů někdo Putina sledoval. Web The Wall Street Journal od bývalých ruských zpravodajských důstojníků a dalších ruských činitelů také zjistil, že ruská hlava státu na stůl často dostává i zastaralé informace o průběhu války. Způsobeno je to dlouhou filtrací toho, co se k Putinovi dostane. Frontoví velitelé mají údajně napřed podávat hlášení ruské tajné službě FSB.

iZdroj fotografie: Фото пресс-службы Президента России / Creative Commons / CC-BY
Putin se s Patruševem zdá už od 70. let, kdy spolu pracovali v oddělení sovětské tajné policie KGB v Leningradě

Ta je zpracuje a následně pošle tajemníkovi ruské bezpečnostní rady Nikolaji Patruševovi. Teprve on je předá Putinovi, uvádí server ČT24. V té souvislosti je třeba připomenout, že Patrušev je velký zastánce invaze a mluví se o něm jako o nástupci Putina v případě zhoršení jeho zdravotního stavu, jak Události247 psaly zde. Putin tedy zřejmě nemá reálnou představu o tom, jaká je situace na Ukrajině a podle webu The Wall Street Journal se to znatelně promítá do průběhu celé invaze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články