Putin nevyhrožuje jadernými zbraněmi jen tak. Podle ruského opozičníka to myslí vážně

Ruský prezident Vladimir Putin od začátku války na Ukrajině zmínil jaderné zbraně ve svých projevech několikrát. Může je prý skutečně použít.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Ruský opozičník Grigorij Javlinskij v rozhovoru pro web Newsweek uvedl, že hrozby šéfa Kremlu ohledně jaderného útoku jsou reálné. „Jeho slova nejsou pouhým blafem. Použití těchto zbraní je vážné, nejsou to jen výhrůžky, je to skutečný faktor, který musíme v současné době vzít v úvahu,“ cituje jeho vyjádření web TN. Ruský prezident se velmi rád zmiňuje o jaderných zbraních ve svých projevech. V září, když Putin oznamoval částečnou mobilizaci uvedl směrem k národu, že je Rusko připraveno použít jaderné zbraně k obraně svého území, připomíná web Newsweek.

Osvobození Krymu jako riziko

Podobně se vyjádřil také před necelým měsícem, když v rámci svého projevu o stavu země oznámil, že Moskva pozastavuje svou účast na Nové dohodě START uzavřenou se Spojenými státy. Jak Události247 na konci února psaly, dokument stanovoval snížení počtu strategických zbraní. Podle Putina ale nemůže nadále Rusko plnit závazky z dohody, a to kvůli chování Západu. I proto se zvýšily obavy, že se Rusko nehodlá chovat ohledně jaderných zbraní umírněně.

iZdroj fotografie: Future Atlas / Creative Commons / CC BY
Riziko použití jaderných zbraní v Evropě je v kontextu války na Ukrajině nejvyšší od první poloviny 80. let

Že je Putin připraven překročit pomyslnou červenou čáru, upozorňuje i server Mirror, který připomíná odstoupení od smlouvy, která byla poslední, která omezovala atomové zbraně. Ruský opoziční politik Javlinskij má také jasnou představu o tom, za jakých podmínek je ruský prezident jaderné zbraně připraven použít. Má jít o snahu Ukrajiny získat zpět anektovaný poloostrov Krym. Kyjev přitom nejednou podle webu Mirror uvedl, že válka skončí až v momentě, kdy ukrajinské síly osvobodí veškeré okupované území, včetně Krymu.

Nadále se bojuje hlavně u Bachmutu

Zatím se však nejtvrdší boje stále odehrávají v okolí města Bachmut. Podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) se Rusům sice podařilo v posledních dnech v oblasti postoupit, ale město zatím stále neovládají, píše ČTK. V Bachmutu navíc není ani tak úspěšná ruská armáda jako spíše Wagnerova skupina. Žoldnéři měli podle ruských vojenských blogerů ovládnout závod Vostokmaš, který je v severozápadním industriálním komplexu.

Wagnerovci se mají posouvat na západ, kde se budou snažit dosáhnout linie mezi vesnicemi Chromove a Bohdanivka, uvádí dále ČTK. Analytici přitom upozorňují, že Bachmut není nijak strategickým místem. Podle nich jde spíše o symbol, prostřednictvím kterého hodlají ruští velitelé dodat Kremlu dobré zprávy, píše CNN Prima News. Ukrajinci hodlají město ale dál bánit. Potvrdil to také šéf Wagnerovců Jevgenij Prigožin, podle kterého je situace ve městě „velmi obtížná a nepřítel bojuje o každý metr“, píše CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články