Hrozba pro celý svět: Putin určil, které všechny země chce vymazat ze zemského povrchu

Ruský prezident Vladimir Putin si v posledních měsících vyhrožování velmi oblíbil. Svou rétoriku navíc zesiluje.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента России / Creative Commons / CC BY
                   

Šéf Kremlu si je moc dobře vědom čeho se Západ obává nejvíce. I proto o použití jaderných zbraní s oblibou mluví. Připravenost použít nukleární hlavice naznačila ruská hlava státu i ve svém zářijovém projevu. „Ti, kdo se nás snaží zastrašit jadernými zbraněmi, by si měli dát pozor, aby se to neobrátilo proti nim. Pokud dojde k ohrožení územní integrity naší země a pokud jde o ochranu našich občanů, použijeme všechny dostupné prostředky, a to neblafuju,“ cituje Putinova slova vůči západním zemím web Novinky.

Nevyzpytatelný ruský prezident

Ruský prezident si zároveň dává pozor, aby se nedopustil otevřené výhrůžky s jadernými zbraněmi, a proto mluví v náznacích. Bez zábran ale zároveň připomíná, že ty nejnebezpečnější zbraně Moskva vlastní. V případě ohrožení je schopna je použít. Moment, kdy se Putin bude cítit ohrožen ale není moc dobře možné předvídat. I na Ukrajinu údajně zaútočil, protože chtěl ochránit svou zemi. A zároveň Ukrajině pomoci – demilitarizovat a denacifikovat, jak šéf Kremlu několikrát zopakoval.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rusko je jednou z pěti zemí, které disponují jadernými zbraněmi

I teď se zřejmě cítí Putin ohrožen a svou rétoriku opět přiostřuje. V pátek uvedl, že jakákoli země, která se odváží napadnout Rusko jadernými zbraněmi bude „vymazaná z povrchu zemského“, informuje web PlusJedenDeň. Podle šéfa Kremlu nemá Rusko mandát na podniknutí preventivního prvního útoku jako ho mají Spojené státy, ale moderní ruské hypersonické zbraně mají zajistit, že Moskva na takový útok dokáže reagovat. Putin to uvedl na tiskové konferenci v rámci summitu Euroasijské hospodářské unie (EEU), která se konala v Kyrgyzstánu.

Výměna vězňů vztahy nezlepší

Šéf Kremlu ve svém projevu zmínil také možnost další výměny vězňů mezi Ruskem a USA. Téma bylo aktuální, protože o den dříve došlo k výměně americké basketbalistky Brittney Grinerové za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Kreml přitom zároveň vydal stanovisko, že tato výměna neznamená zlepšení rusko-amerických vztahů, píše web Deník. Je tak zřejmé, že USA by byly tou zemí, kterou by Putin ze země vymazal nejraději.

Vrásky mu ale způsobují i další státy. Kromě Ukrajiny, se kterou je Rusko ve válce, jde také o Francii či Německo. V pátek ruský prezident upozornil, že ho tyto země zradily. Připomněl v té souvislost zprostředkování jednání v letech 2014 a 2015 v běloruském Minsku, na kterých se podílely, a v rámci kterých došlo k Minským dohodám. Putinovi se nelíbí, že teď Německo i Francie dodávají Ukrajině zbraně. Zároveň ale ruský prezident nevyloučil, že v budoucnu dojde k dosažení dohody mezi Ukrajinou a Ruskem, píše dále web Plus Jeden Deň.

Jaký bude podle vás další Putinův krok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa