Putin: Rusko může přijmout koncept odzbrojujícího úderu od Američanů

Ruský prezident Vladimir Putin se ve svých projevech nikdy nedržel zkrátka. V poslední době však své výhružky eskaluje.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Výhrůžky šéfa Kremlu od ruské invaze na Ukrajinu bere celý svět mnohem vážněji. Tímto krokem ruská hlava státu potvrdila, že je schopna všeho. I proto žije mnoho lidí už více než devět měsíců v obavách, jestli Putin nepoužije na Ukrajině jaderné zbraně. To by mělo nedozírné následky. Ruský prezident se s nimi rád ohání. V dubnu varoval před bleskovou reakcí Moskvy, pokud budou třetí země zasahovat do situace na Ukrajině, uvádí web Novinky.

Vyhrožování nebere konce

Tehdy šéf Kremlu varoval, že pokud se bude Rusko cítit v ohrožení, použije prostředky, které zatím jeho protivníci nemají k dispozici. Západ se tím nenechal zastrašit a po celou dobu konfliktu Kyjev podporuje i vojensky. V červnu pak Putin varoval, že se Rusko zaměří na cíle, které dosud nezasáhlo, pokud západní státy začnou Ukrajině dodávat rakety delšího doletu, píše web EuroZprávy. I k tomu zřejmě nakonec došlo, protože Ukrajinci byli schopni minulý týden zasáhnout ruská letiště stovky kilometrů od jejich pozic.

Moskva si už musí být dobře vědoma, že Západ se výhrůžkami nenechá zastavit ve své podpoře válkou zasažené země. I proto zřejmě Putin zostřuje svá vyjádření. Jinak tomu nebylo ani na tiskové konferenci v Biškeku. „Za prvé, Spojené státy mají teorii preventivního úderu. Za druhé, pracují na vývoji systému měření odzbrojujícího úderu. Co to je? Je to moderní, nejmodernější útok na kontrolní body, který zbavuje nepřítele kontrolních systémů,“ cituje z jeho proslovu na summitu Euroasijské hospodářské unie v Kyrgyzstánu web 888.

Oklamaný Putin se chce mstít

Následně Putin položil řečnickou otázku, že by mohla Moskva takový americký koncept na zajištění bezpečnosti převzít. Ruský prezident si nenechal také ujít příležitost okomentovat nedávné vyjádření bývalé německé kancléřky Angely Merkelové, která připustila chyby ve své politice vůči Moskvě. „Rusko udělalo správnou věc, když zahájilo zvláštní operaci, protože prohlášení bývalé německé kancléřky Angely Merkelové dokazuje, že ani Ukrajina ani Západ to s prováděním Minské dohody nemysleli vážně,“ cituje Putinova slova web 888.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Angela Merkelová připustila, že po anexi Krymu měl Západ na ruskou agresivitu reagovat rychleji

Dále šéf Kremlu prohlásil, že ho slova exkancléřky překvapila. Naznačil, že kdyby věděl, že Západ to nemyslí s minskými dohodami vážně, operace na Ukrajině by začala dříve. Podle Putina proto Ukrajinci i ostatní strany smlouvy Rusko „oklamaly“, píše dále web 888. Pokud nějaká země bude chtít zahájit jaderný útok proti jeho zemi, je šéf Kremlu podle svých slov připraven ji vymazat z povrchu Země. Odpáleny by měly být stovky raket, aby se nebylo možné bránit.

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa