Putin dal signál, kam se bude Rusko od teď ubírat

V úterý měl ruský prezident Vladimir Putin projev o stavu země a oznámil v něm další směřování země ohledně jaderných zbraní.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC-BY
                   

Rusko pozastavuje plnění závazků, které vyplývají z Dohody o snížení počtu strategických zbraní (Nová dohoda START) se Spojenými státy, na základě které byly vykonávány vzájemné inspekce jaderných zbraní, informuje web Čas. Ve svém úterním projevu rozhodnutí oznámil šéf Kremlu. Putin zároveň zdůraznil, že Rusko od smlouvy neodstupuje, ale „pozastavuje svou účast“. Podle něj musí být Moskva připravena obnovit testy jaderných zbraní v případě, pokud to udělají USA.

Rozhodnutí o pozastavení smlouvy má souviset s chováním Západu. „USA a NATO otevřeně říkají, že jejich cílem je strategická porážka Ruska. A pak budou jezdit po našich obranných zařízeních, včetně těch nejnovějších, jako by se nic nestalo,“ cituje Putina web Onet. Ruský prezident také před Federálním shromážděním oznámil, že již minulý týden podepsal dekret o uvedení jaderných raket do bojové pohotovosti. Taková zpráva může těžko nechávat někoho klidným v době probíhající války na Ukrajině.

Web Čas připomíná, že na základě Nové dohody START, která vstoupila v planost v roce 2011, mohou mít Rusko a USA nejvíce 700 mezikontinentálních balistických raket. Dohodu v roce 2010 podepsali tehdejší prezidenti obou velmocí, tedy Barack Obama a Dmitrij Medveděv. Původní dohoda měla vypršet v únoru 2021, ale stávající šéf Bílého domu Joe Biden hned po nástupu do funkce navrhl prodloužení o dalších pět let. S tím Putin souhlasil. K obnovení vzájemných inspekcí jaderných zbraní pozastavených kvůli pandemii ale nedošlo.

Nezodpovědné, zní z USA

Putinovo úterní rozhodnutí okomentovala druhá strana. Podle amerického ministra zahraničí Antony Blinkena je odstoupení od dohody „nešťastné a nezodpovědné“. „Spojené státy budou bedlivě sledovat, co Rusko skutečně dělá,“ cituje šéfa americké diplomacie web Onet. Resort si ale není jistý, jestli Putinovo rozhodnutí bude mít praktické dopady. Už v únoru americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že Rusko smlouvu Nový START porušuje, protože brání v kontrole svého jaderného arzenálu, píše Onet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Riziko použití jaderných zbraní v Evropě je v kontextu války na Ukrajině nejvyšší od první poloviny 80. let

Například na ruské ponorkové základně už neproběhla americká inspekce tři roky. I proto na konci loňského roku ministerstvo zahraničí k dohodě Nový START uvedlo, že není možné „potvrdit, že Ruská federace je v souladu s podmínkami smlouvy“. Putinovo oznámení o pozastavení proto opět prohloubí nejistotu a napětí kolem jaderných zbraní. Web Čas připomíná, že Rusko a USA patří k jaderným velmocem.

Připravuje se Putin na útok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále