Unikly první detaily z připravovaného Putinova projevu. Pronese ho v den výročí invaze

Už za pár dní tomu bude rok, co začala válka na Ukrajině. Předpokládá se, že ruský prezident v symbolický den výročí pronese zásadní projev.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office/ Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet připomíná, že šéf Kremlu loni v prosinci vynechal své vystoupení v ruském parlamentu. Naposled před federálním shromážděním promluvil v dubnu 2021. Přitom má podle ruské ústavy hlava státu povinnost vystoupit před poslanci a senátory každý rok. Nešlo o jedinou Putinovu akci, která byla zrušena. Loni v prosinci Kreml odložil na neurčito také tradiční tiskovou konferenci, na kterém ruský prezident několik hodin odpovídá na dotazy novinářů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov to odůvodnil nabitým programem.

Na projevu se podílí mnoho lidí

Spekulovalo se i o tom, že se Putin bojí o svou bezpečnost i kritických ohlasů kvůli válce na Ukrajině, uvádí web TN. Možná byla důvodem dlouhodobá příprava na jiné zásadní veřejné vystoupení. Vše, co chce říct, může obsáhnout do projevu, ke kterému může dojít v den prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu. Onet uvádí, že Peskov potvrdil, že zásadní projev je připravován. Text vystoupení má být nyní zpracováván. Návrhy podávají například zaměstnanci vlády i prezidentské administrativy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Putin může otálet se zásadním projevem i s ohledem na průběh bojů na Ukrajině

Unikly už i první detaily, které budou předmětem projevu, píše Onet. Hlavním tématem celého projevu má být probíhající válka na Ukrajině. Onet připomíná, že Moskva stále invazi označuje jako speciální vojenskou operaci s cílem Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat.

Putin má ve svém projevu především podpořit všechny ty, kteří se bojů účastní, zmínit má také plány s okupovanými ukrajinskými územími. Anexi Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti schválil ruský parlament na začátku října, píše web Deník. Kyjev i Západ označil připojení ukrajinských oblastí k Ruské federaci za nelegální.

Německé tanky připomínají druhou světovou válku

Moskva navíc uvedené oblasti fakticky neovládá. To zcela určitě Putin ve svém projevu vynechá. Naopak zřejmě zdůrazní jednotu ruského lidu a bezpodmínečnou podporu válce, píše dále web Onet. Očekává se také, že šéf Kremlu promluví ve svém veřejném vystoupení i o ekonomické situaci země, a to vzhledem k západním sankcím. Putin má promluvit o ruském „multipolárním světě“ a „antikoloniální politice“, uvádí Onet. Zcela jistě zazní také důležitá zpráva směrem k občanům a jejich obavám.

Putin je má uklidnit plánovanou sociální podporou. Ruský prezident ale může ve svém projevu překvapit i ostrými vyjádřeními, jak to má ve zvyku. Ve čtvrtek například vystoupil na oslavách osmdesátého výročí bitvy u Stalingradu a pomoc Západu napadené Ukrajině přirovnal k druhé světové válce, informuje web iDnes. „Vidíme, že nacistická ideologie tvoří přímé nebezpečí pro naši zemi. Ale my máme mnoho přátel, včetně amerického kontinentu. Nasadíme mnohem víc než jen tanky. Jsme si jistí naším vítězstvím,“ prohlásil Putin ve Volgogradu.

Co podle vás oznámí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety