Putinova záložní zbraň? Podobné praktiky mělo i nacistické Německo

Ruský prezident Putin se snaží mezi občany zvýšit morálku a vlastenectví skrze děti. O školním ceremoniálu informoval při Dni vlajky Ruské federace.

i Zdroj fotografie: Russian Presidential Executive Office / Creative Commons / CC BY
                   

Při projevu Vladimira Putina přítomní úředníci rozvinuli největší státní vlajku Ruska přes schody moskevského muzea vítězství, informuje britský web Express. Následně šéf Kremlu oznámil své plány, jak patriotismus a občanství dostat mezi mladou generaci. „Od 1. září tohoto roku ve všech školách v zemi začne školní týden slavnostním ceremoniálem vztyčení vlajky a zpěvu hymny,“ cituje Putina server Express.

Putin oslovuje ty nejmenší

Akce se zaměřuje hlavně na malé děti a má zajistit, aby byla loajalita a vlastenecké hodnoty vštěpovány i další ruské generaci. „Ruská vlajka, stejně jako neblednoucí červený prapor vítězství, slouží k výchově mladé generace o hodnotách vlastenectví, občanství a odpovědnosti za budoucnost vlasti,“ cituje Putinova slova z videoprojevu server Express. Ruský prezident zmínkou o praporu vítězství odkazoval na sovětskou vlajku používanou ve druhé světové válce k označení vítězství nad nacistickým Německem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Dítě s ruskou vlajkou

Jak dále píše web Express, ve svém projevu ke Dni ruské vlajky se Putin vyhnul přímému vyjádření k válce na Ukrajině. Přesto zmínil význam vlajky při oslavě vojenského úsilí. „Bude občany inspirovat k vojenské slávě, profesionálním úspěchům a novým výšinám ve vědě, kultuře a sportu,“ uvedl Putin, kterého cituje Express. Podle něj má ruská vlajka pomoci k hrdosti občanů na svou vlast. Rusko zároveň šéf Kremlu označil za silnou a nezávislou světovou velmoc.

Rusové nemají co slavit

Tentokrát ale Putin nijak nevyužil důležitého ruského svátku, aby ocenil sílu ruských ozbrojených sil. V uplynulých šesti měsících války na Ukrajině toho přitom využíval velmi často. Zřejmě si začíná uvědomovat, že není za co chválit. Naopak Ukrajincům se daří ve válce kartu obracet, navíc v tomto boji je ukrajinská vlajka silnějším symbolem než ruská. Jak uvedly ukrajinské úřady na sociálních sítích, modrožlutá vlajka země se stala symbolem boje za svobodu na celém světě.

V případě, že se Kyjevu nadále bude dařit v bojích tak jako v posledních týdnech, může se stát i symbolem vítězství nad agresorem. I na začátku tohoto týdne si Ukrajinci připsali další úspěch. Jak píše web CNN Prima News, ukrajinským silám se podařilo poničit klíčový Antonivský most přes řeku Dněpr v Chersonu. Rusové přišli na jihu také o sklad zbraní a raketový systém Buk. Klid nepanuje ani poloostrově Krym, kde se daří Kyjevu zvyšovat tlak. Poloostrov přitom Rusko anektovalo už v roce 2014.

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Čisté plechy bez zdlouhavého drhnutí: Stačí je posypat práškem do pečiva a postříkat citronovou šťávou
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Únava, dušnost a kašel: Jak poznat rozvíjející se astma a co ho spouští
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Novým divem světa se staly duhové hory v Peru. Objevily se díky globálnímu oteplování
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Nejstarší revolver na světě je starý přes 400 let: byl trochu „zaostalý“, ale přesto velmi efektivní. Vlastnil ho důstojník za 30leté války