Co Putin schovává? Na Gorbačovově pohřbu se zřejmě neukáže. Z jednoho prostého důvodu

Na pohřeb bývalého prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova nedorazí představitelé Západu, a to kvůli sankcím. Jistá není ani Putinova účast.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Smrt posledního vůdce Sovětského svazu stávajícího ruského prezidenta Vladimira Putina příliš nepotěšila, upozorňuje web Mirror. Šéf Kremlu sice nebyl Gorbačovým fanouškem, protože se zasadil o rozpad Sovětského svazu, ale jeho smrt znamená nutné oficiální kroky. A na ty není pro Putina zrovna nejvhodnější chvíle, uvádí Mirror. Kvůli špatným vztahům mezi Ruskem a Západem způsobených válkou na Ukrajině se posledního rozloučení nebudou moci zúčastnit světoví státníci. Ti přitom nechyběli ani na předchozích pohřbech bývalých ruských vůdců.

Putinovy obavy

Jak připomíná web Mirror, v roce 2007 se pohřbu Borise Jelcina zúčastnil například exprezident USA George Bush starší a Bill Clinton, za Británii dorazil princ Andrew. Tentokrát není ani možné, aby se západní představitelé do Ruska na pohřeb dopravili. Sankce dopadají také na letecké spojení mezi Západem a Ruskem. Navíc Putin by nebyl nadšený z návštěvy těch, kteří ho poslední měsíce jen kritizují. Obzvlášť, kdyby dorazili jen proto, aby uctili Gorbačova. A je tu ještě jeden důležitý aspekt, ze kterého může mít šéf Kremlu velké obavy.

iZdroj fotografie: Dmitry Aleshkovskiy / Creative Commons / CC BY-SA
Michail Gorbačov

Západní představitelé by mohli na vlastní oči vidět, jak špatný je zdravotní stav ruského prezidenta. Jak připomíná web Mirror, o jeho podlomeném zdraví se v posledních měsících mluví velmi často. Dokazuje to také skutečnost, že se na veřejnosti objevuje vzácně a jeho vystoupení jsou velmi pečlivě připravená. Účast na pohřbu by tak mohla odhalit, co se celou dobu zřejmě snaží Putin skrývat. Stále tak není jasné, jestli Kreml uspořádá státní pohřeb. Jisté je zatím jen poslední rozloučení, které organizuje Gorbačovova rodina.

Pobaltské země nesmutní

Jak informuje ČTK, pohřeb bývalého prezidenta Sovětského svazu se uskuteční v sobotu 3. září. Tělo Gorbačova pak bude uloženo na moskevském Novoděvičím hřbitově vedle jeho manželky Raisy. Poslední vůdce SSSR zemřel v úterý ve věku 91 let, připomíná ČTK. Většina západních představitelů Gorbačova oceňuje jako výjimečného státníka, který pomohl ukončit studenou válku. Velké výhrady vůči poslednímu sovětskému vůdci ale mají pobaltské země.

Estonsko, Lotyšsko a Litva na něj pohlíží spíše jako na represivního autokrata, protože znemožnil těmto zemím odtrhnout se od Sovětského svazu, jak připomínají České noviny. „Nikdy nezapomeneme na prostý fakt, že jeho armáda zavraždila civilisty, aby prodloužila okupaci naší země jeho režimem. Jeho vojáci stříleli na naše neozbrojené protestující a drtili je pod jeho tanky. Tak si ho budeme pamatovat,“ napsal na sociální sít Twitter litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis.

Myslíte si, že se Putin Gorbačovova pohřbu nakonec zúčastní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články