Putinův trapas: Nejnovější fotka prozradila, za co se šéf Kremlu doopravdy stydí

Ruský prezident Vladimir Putin se očividně stydí za svoji výšku. Měří jen 170 centimetrů, což se snaží všemožnými způsoby zamaskovat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Šéf Kremlu klade velký důraz na dojem, kterým navenek působí. Snaží se proto vypadat vyšší, než doopravdy je. Potvrdil to i při setkání s moskevskými studenty, píše web Daily Mail. Fotografie z Lomonosovy univerzitě v Moskvě prozradila trapas ruského prezidenta, který měl boty s výraznými podpatky, které nejsou u pánské obuvi běžné. Putinovi měly vyšší boty přidat minimálně dva a půl centimetru, uvádí web TN. Zajímavé je také místo, ze kterého Putin se studenty pózoval. Fotografie je totiž pořízena tak, aby nebylo jasné, jak je kdo z přítomných vysoký.

Všichni musí být nižší než Putin

Důvod je jasný: šéf Kremlu se snaží za každých okolností posilovat svou roli tvrďáka, pro kterého není bitka s medvědem nic neobvyklého, připomíná server TN. Svou image si Putin kontroluje dlouhodobě. Americký historik Timothy Snyder v té souvislosti uvedl, že ruský prezident byl v době svého vzestupu na konci 90. let v průzkumech ztotožňován s fiktivním sovětským hrdinou Stierlitzem, což je ruská obdoba Jamese Bonda, uvádí Daily Mail.

Právě tuto představu se v lidech ruská hlava státu snaží neustále posilovat. Nechává se fotografovat při jízdě na koni či se zbraněmi a odhalenou hrudí. Web Express dokonce v roce 2015 informoval, že podle jednoho z pracovníků Kremlu nemůže být na oficiálních fotografiích s ruským prezidentem nikdo vyšší.

I Putinovi bodyguardi proto musí mít nižší výšku, aby on sám působil jako vysoký člověk a nemusel se stydět, připomíná Daily Mail. Počínání ruské hlavy státu mohou podporovat i výzkumy, podle kterých na výšce postavy v politice záleží. Web The Economist v roce 2020 zveřejnil, že vyšší politici vyhrávají nad svými soupeři v průzkumech veřejného mínění. Důvodem má být skutečnost, že vyšší lidé mají v průměru vyšší sebevědomí a jsou vnímáni jako zdravější, inteligentnější a autoritativnější.

Putin jako gay klaun i skřítek z Harryho Pottera

Rusko tak dlouhodobě cenzuruje cokoliv, co vyobrazuje Putina v negativním světlě. Web Daily Mail připomíná, že ruští právníci zvažovali žalobu na společnost Warner Bros kvůli zjevné podobnosti mezi Putinem a skřítkem Dobbym z Harryho Pottera.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Putinova podobizna jako gaye je často používána při protestech za práva homosexuálů

Extrémní postihy v Rusku hrozí také těm, kteří sdílí mem, jež vyobrazuje šéfa Kremlu jako gay klauna. V roce 2017 byl obrázek označen za extremistickou propagandu a lidem, kteří ho šíří, hrozí zatčení i uvěznění. Své o tom ví umělec Alexander Cvetkov, který na svém účtu na sociální síti několik takových obrázků sdílel. Za tento přestupek ho ruský soud poslal do psychiatrické léčebny, uvádí Daily Mail. O Putinově sexuální orientaci se přitom několikrát spekulovalo, jak Události247 psaly loni v říjnu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále