Putin si lže do kapsy: Nepřiznává si jednu zásadní věc, která ho může stát život

Ruský prezident Vladimir Putin i přes nepopiratelně úspěšnou ukrajinskou protiofenzivu tvrdí, že jde vše podle plánu. Armáda přitom nemá už dost sil.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruští vojáci při ukrajinské protiofenzivě v Charkovské oblasti hromadně utíkali a vzdávali se, Putin ale porážku nepřiznává. „Naše útočná operace na Donbasu nekončí,“ cituje vyjádření ruského prezidenta web Daily Mail. Podle šéfa Kremlu ruské jednotky nadále postupují vpřed, i když ne příliš rychlým tempem a postupně zabírají stále více území. Putin se k celé situaci vyjádřil po summitu Šanghajské organizace pro spolupráci, na kterém se setkal i s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Obě hlavy států si potvrdily své sympatie.

Mobilizace či jaderné zbraně

Putin před zahájením summitu varoval, že ruská reakce bude mnohem vážnější. Web Daily Mail tak připomíná, že ruská armáda má dvě hlavní možnosti. V případě eskalace války na Ukrajině musí v Rusku dojít ke všeobecné mobilizaci. Kvůli tomu by ale Putin čelil nevoli ruské veřejnosti, a tak se mu k tomuto kroku nebude chtít přistoupit. Další možností je rozmístění jaderných zbraní na bojišti, vysvětluje Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

Toto riziko si uvědomují i USA, a proto americký prezident Joe Biden vyslal směrem k Putinovi varování. Podle něj bude čelit důsledkům, pokud jaderné zbraně použije. Reakce bude závislá na rozsahu toho, co Rusko udělá, píše web Daily Mail. Moskva ale nemá moc možností, jak se z aktuální nepříznivé situace na bojišti dostat. Jak upozorňuje server Daily Mail, podle odborníků nebudou mít ruské síly dostatek vojáků a morálku, aby zvládly další koordinovaný útok ve východní části Ukrajiny.

Zelenskyj má plán

Další ztráta území, nebo narušení zásobovacích tras, může přitom zasadit ruské armádě velkou ránu. Na nedostatek ruské kapacity upozornilo také ukrajinské ministerstvo obrany, jak píše dále web Daily Mail. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je ale v hodnocení situaci na bojišti opatrný. Podle něj je příliš brzy na to prohlásit, že se válka otáčí. Výsledek konfliktu bude podle ukrajinské hlavy státu záležet na rychlém dodání zbraní Západu. Zelenskyj vytváří plán na 90 dní, který zatlačí ruskou armádu do kouta, informuje web Mirror.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Volodymyr Zelenskyj

K jeho naplnění potřebuje nejen dodávky zbraní, ale také zesílení tlaku západních lídrů na ruského prezidenta. Putina mají donutit usednout k jednacímu stolu. Dalším požadavkem ukrajinského prezidenta je prohlášení Putinovy politické strany za teroristickou organizaci. To by znamenalo, že všichni členové strany, včetně Putina, by čelili zatčení, pokud by se vydali do zahraničí. Jak dále píše web Mirror, Kyjev také chce, aby byla nad Černým mořem vyhlášena bezletová zóna k zajištění bezpečnosti vývozu obilí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články