Zveřejnil se dosud utajovaný rozhovor s Putinem. Vyjádřil se v něm k zabití Zelenského

Bývalý izraelský premiér Naftali Bennett v nejnovějším rozhovoru zveřejnil, o čem se loni v březnu bavil v utajoveném rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Web Krone připomíná, že izraelský představitel byl jedním z prvních politiků, který po začátku války na Ukrajině šéfa Kremlu v Moskvě navštívil. Stalo se tak v březnu loňského roku poté, co Bennett celou situaci napřed v Berlíně konzultoval s německým kancléřem Olafem Scholzem. Izraelský expremiér průběh rozhovoru s Putinem odtajnil v nejnovějším rozhovoru, píše Krone. Podle svých slov si uvědomoval, že život vůdce je v konfliktu nejcennější, a proto v této otázce chtěl po ruské hlavě státu jednoznačný příslib.

Putin dal své slovo

„Věděl jsem, že Zelenskyj je v nebezpečí, byl v bunkru, jehož poloha nebyla známa,“ cituje z Bennettova vyjádření web Krone. Po třech až čtyřech hodinách rozhovoru na Putina zatlačil, ten následně prý popřel, že by plánoval ukrajinského prezidenta zabít. Bennett ho ale pro jistotu požádal o slib. „Řekl: Nezabiju Zelenského,“ uvedl bývalý izraelský předseda vlády. „Dal mi slovo,“ cituje dále agentura AP Bennettova slova. Po schůzce Bennett cestou z Kremlu na letiště o všem informoval ukrajinskou hlavu státu, píše dále web Krone.

Ubezpečil ho o tom, že Putin ho nezabije. Zelenskyj tomu ale nechtěl věřit a potřeboval ujištění. „Stoprocentně,“ řekl mu prý Bennett. Zhruba po dvou hodinách od rozhovoru s izraelským premiérem Zelenskyj nahrál ve své kanceláři video, ve kterém uvedl, že se o život nebojí, uvádí Krone. Bennett také v novém obsáhlém rozhovoru uvedl, že Putin upustil od slibu usilovat o odzbrojení Ukrajiny. Naopak Zelenskyj slíbil, že jeho země nevstoupí do Severoatlantické aliance, uvádí web iDnes.

Izrael si udržuje strategické postavení

Moskva na tento výrok nereagovala. Už dříve ale Kreml popřel ukrajinská tvrzení, že má v úmyslu zabít Zelenského, dodává iDnes. Návštěva Bennetta u Putina v době války byla překvapující. Agentura AP připomíná, že šlo o nezkušeného lídra, který byl v březnu loňského roku ve funkci premiéra jen zhruba půl roku. Přesto dokázal Izrael zaujmout pozici, kdy se nepřiklonil ani na jednu z válčících stran. Agentura AP uvádí, že země si udržuje dobré vztahy s Ruskem ze strategických důvodů.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Od 29. prosince 2022 je opět izraelským premiérem Benjamin Netanjahu

Jde především o zájmy v Sýrii. Izrael tam plánuje pokračovat v operacích, jejichž cílem je zabránit upevnění pozic íránských sil v blízkosti Izraele, píše ČTK. Koordinace s Ruskem je proto nezbytná. Zároveň ale zaznívá z Izraele podpora Ukrajině po vzoru západních zemích. Web Lidovky zároveň připomíná, že Izrael se chápe jako sebevědomý spojenec USA, který sleduje hlavně své zájmy. Zároveň ale země není americkým vazalem.

Mohl za tu dobu Putin změnit názor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa