Putinova vodka, na které šéf Kremlu vydělává, je na Západě stále dostupná

Západní státy uvalily na Rusko kvůli válce na Ukrajině řadu sankcí, které mají omezit příjem země k financování válčení. Zcela se to ale nedaří.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Web Express informuje, že ruský prezident Vladimir Putin vydělal půl miliardy dolarů na ruské značce vodky, která nese jeho jméno. Alkoholický nápoj se nadále prodává v některých státech západní Evropy i v USA. Značka byla uvedena na trh v roce 2002 a během pár let se stala velmi oblíbenou. Ročně se vodky Putinky prodávalo více než 40 milionů litrů, píše web iDnes. Podle webu Projekt roky 2002 až 2005, kdy se vodka dostala v Rusku na špici, odpovídají zároveň období, kdy bylo v zemi nejvíce úmrtí spojených s alkoholem.

Miliardy pro Putina

V průběhu let se sice majitelé značky nesoucí jméno ruského prezidenta měnili, ale všichni s ním byli spojení a část zisků měla jít přímo k němu, píše iDnes. Dokonce v letech 2014 až 2020 šéf Kremlu vlastnil Putinku tajně, a to prostřednictvím jiných společností, uvádí web Express. Má jít o firmu Ermira Consultants, kterou legálně vlastní petrohradský právník Vladislav Kopylov, ale podle zjištění Projektu jde o osobní offshorovou společnost Putina.

Web iDnes připomíná, že společnost Ermira Consultants byla jedna z mnohých, jež byly spojeny s výstavbou Putinova luxusního paláce u Černého moře, který odhalil opozičník Alexej Navalnyj v roce 2021. Nyní má firmu Putinka vlastnit jeden z blízkých spolupracovníků ruské hlavy státu. Přestože platí mnoho protiruských sankcí, vypadá to, že Putinka je dokázala obejít. Značka je nadále dostupná v Itálii i ve Spojených státech, píše Express. Je tak zřejmé, že Putin nadále vydělává v zahraničí nemalé částky peněz.

Sankce zabírají jen někde

Přesná částka z poslední doby není jasná, ale během let 2004 až 2019 oblíbená vodka ruskému prezidentovi vydělala až půl miliardy dolarů (téměř 11 miliard korun). Přitom Putin je také na sankčním seznamu nejen Evropské unie. Celkově na Rusko dopadá řada sankcí Západu. Přestože se stále spekuluje o tom, jak moc fungují, když je Moskva nadále schopna financovat válku na Ukrajině, v některých odvětvích zjevně zabírají.

iZdroj fotografie: abcMedia
Evropská unie nedávno přijala již desátý balík protiruských sankcí

Web Novinky v lednu informoval, že velké problémy mají kvůli sankcím hlavně ruské letecké společnosti. Aerolinky nedostávají náhradní díly k boeingům a airbusům, které tvoří jádro flotil v Rusku. Na to musela reagovat i sama vláda, jež schválila nový program rozvoje vlastního leteckého průmyslu. Plán se zatím ale evidentně nedaří plnit, což bylo znatelné z napjaté komunikace Putina a ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova o státních zakázkách v leteckých podnicích na letošní rok, uvádí Novinky.

Viděli jste v obchodě Putinovu vodku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články