Putin může díky svému tajnému plánu jednoduše narušit jednotu Západu

Výrazně stoupá počet uprchlíků, kteří se snaží dostat do Itálie přes Středozemní moře. Za vyhrocením situace může stát podle některých Rusko.

i Zdroj fotografie: The Russian Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Jak informuje server TN, do Itálie míří migranti především z válkou zmítané Libye. Jen za letošní rok se jedná o 39 tisíc uprchlíků, kteří se většinou vylodili na sicilském ostrově Lampedusa. Zvýšení počtu migrantů zřejmě ale není náhodné. Jak píše rakouský server Oe24, objevuje se podezření, že migrační vlnu způsobilo Rusko. „Předpoklad, že Kreml využívá migranty k destabilizaci Evropské unie, je více než oprávněný,“ řekl bývalý italský ministr vnitra Marco Minniti televizi NTV.

Podivné náhody

Pro toto tvrzení svědčí také skutečnost, že nejvíc migrantů do Itálie míří z východní části libyjského pobřeží. Oblast Kyrenaika ovládají rebelové vedení Khalifem Hatraem, kterého podporuje Moskva dodávkami zbraní i financemi, jak připomíná web TN. Na tomto libyjském území se nachází zároveň čtyři hlavní základny Vagnerovy skupiny. Vagnerovci jsou soukromou armádou, kteří Kremlu v počátečních fázích války na Ukrajině pomáhali.

iZdroj fotografie: Pixabay
Migranti na lodi

Vyvolání migrační krize by se hodilo Rusku do karet. V Itálii proběhnou na konci září parlamentní volby a o funkci premiérky se bude ucházet také šéfka krajně pravicové strany Bratři Itálie Giorgina Meloniová. Ta je stejně jako Matteo Salvini, který vede protimigrační Ligu severu, označována jako sympatizantka Putinova režimu. Nejen zvolení Meloniové by ale narušilo jednotný postoj EU vůči Rusku. I samotný rostoucí počet migrantů bude představovat názorovou rozepři.

Německo Putina odsoudilo

Stačí vzpomenout na rok 2015, kdy kvůli přerozdělovacím kvótám vzniklo napětí mezi některými státy. Jak připomíná web TN, Česko, Polsko a Maďarsko evropské migrační kvóty odmítaly, což se nelíbilo ostatním státům sedmadvacítky. Nejvíce se v minulosti na přijetí uprchlíků podílelo Německo. Do země zamířilo více než milion migrantů. Teď se ale Berlín stejně jako celá Evropa soustřeďuje na jiný problém. A to válku na Ukrajině.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Německý kancléř Olaf Scholz

Ta zůstává největší výzvou i podle německého kancléře Olafa Scholze, jak informuje ČTK. Ten uvedl, že za válku nese odpovědnost ruský prezident Vladimir Putin. A zřejmě se nevyhne trestu. Berlín bude podle kancléře požadovat, aby se válečné zločiny spáchané na Ukrajině vyšetřily a viníci byli potrestáni. Jak dále píše ČTK, Scholz nechal bez odpovědi otázku novinářů, za jakých podmínek by šéfa Kremlu opět pozval do Německa.

Co si o možném plánu Kremlu myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články