Šéf Kremlu zuří: Další důležitý spojenec se od něj odpojil. Putina nečeká hezká budoucnost

Spojenci ruského prezidenta Vladimira Putina se k němu postupně otáčí zády. Kritiku schytává ze všech stran, a to hlavně od těch, od kterých by to nečekal.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na ztrátu dalšího spojence Ruska upozorňuje web Express. Indický premiér Naréndra Módí se s šéfem Kremlu setkal na summitu v Uzbekistánu. Místo upevnění spojenectví se ale ruský prezident Vladimir Putin dočkal kritiky. Módí otevřeně vyslovil nesouhlas s ruskou invazí na Ukrajinu a Putina za vedení války v sousední zemi pokáral, píše dále web Express. „Teď není čas na válku,“ prohlásil směrem k Putinovi v televizním vysílání indický premiér. Podle Módího má jít svět cestou míru a ruské hlavě státu to několikrát v minulosti připomněl.

Putin bude brzy sám

Pro Putina musela být slova indického premiéra jako ledová sprcha. Indie byla dosud zemí, která zůstávala v otázce války na Ukrajině neutrální a ke konfliktu se nevyjadřovala. Módí se dokonce zdržel hlasování OSN odsuzující ruskou invazi. Spíše se počítalo s tím, že bude Dillí na straně Ruska, protože patří k důležitým obchodním partnerům Moskvy. Pokárání ze strany indického premiéra vůči Putinovi tak bylo překvapivé. Je tak zřejmé, že ruský prezident má čím dál méně spojenců.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Vladimir Putin a jeho čínský protějšek

Putin minulý týden přiznal, že i čínský prezident Si Ťin-pching vznesl otázky a znepokojení ohledně války na Ukrajině, informuje web Express. Nervozita i u nejvěrnějších vzrůstá především kvůli úspěšné ukrajinské protiofenzivě. Kyjev získal zpět tisíce kilometrů čtverečních území během několika dnů a ruské jednotky se musely stáhnout. Spekuluje se navíc o tom, že další koordinovaný útok na východě země nemusí ruské síly ustát. Podle britského ministerstva obrany nemá ruská armáda „dostatečné zálohy a adekvátní morálku“, píše dále web Express.

Rusové prchají před mobilizací

Za Putinem nestojí ani Turecko. Jak Události247 informovaly, podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana by nemělo být Rusku dovoleno nechat si žádné ukrajinské území, které si nárokuje, a to včetně Krymu. Putinovi to měla sdělit turecká hlava státu už v minulosti. A nejen na světové politické scéně řídnou počty těch, kteří Rusko stále podporují. Ani doma si Putin nemůže být jistý podporou za každé situace. Naopak narůstají počty těch, kteří mají zájem na jeho konci.

K rezignaci ruského prezidenta vyzvaly desítky městských zastupitelů Moskvy a Petrohradu, jak píše web CNN prima News. Vadí jim hlavně neutěšená situace na Ukrajině. Tyto hlasy navíc zřejmě budou sílit vzhledem k včerejšímu rozhodnutí ruské hlavy státu. Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, což vyvolalo obavy velké části ruského obyvatelstva. Jak informuje web Forum24, jen pár minut po ohlášení rozhodnutí došlo k vyprodání všech letenek do Istanbulu a Jerevanu. Rusové s Putinem nesouhlasí a snaží se mobilizaci vyhnout.

Odvrátí se podle vás od Putina nakonec všichni jeho spojenci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články