Putin se připravuje na další fázi války na Ukrajině. Šéf Kremlu navýšil pohotovost jaderných sil

Ani se zimním obdobím boje na Ukrajině nepolevují. Naopak chování ruského prezidenta naznačuje, že může dojít k eskalaci konfliktu.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Moskva rozhodně nemůže být na dosavadní průběh války příliš hrdá. V posledních týdnech přišla o část okupovaného území a jediné čím dokáže Ukrajinu ochromit jsou útoky na energetickou infrastrukturu. Navíc Rusko zažívá obrovské ztráty během bojů. Podle ukrajinského generálního štábu už ruské síly přišly od začátku invaze o více než 100 tisíc vojáků, tři tisícovky tanků a zhruba 6 tisíc dalších obrněných vozidel, informuje web iRozhlas. Údaj ale neobsahuje informaci, zda jde o zabité vojáky, či jsou součástí počtu i těžce zranění a pohřešovaní.

Jaderné zbraně opět na scéně

Sami Rusové informace o svých ztrátách v posledních měsících nezveřejňují. Naposledy informovali 21. září, kdy uvedli, že bylo ve válce zabito 5937 vojáků, píše web Daily Mail. Číslo je zřejmě velmi podhodnoceno. Obrovské ztráty se ale dají odhadovat i z toho, že ruský prezident Vladimir Putin v září vyhlásil částečnou mobilizaci, která dopadla zhruba na 300 tisíc Rusů. I to byl jasný signál, že Moskva se nehodlá vzdát a bude chtít dosáhnout svých cílů. Šéf Kremlu to potvrdil i v tomto týdnu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Hypersonické zbraně se dokáží pohybovat minimálně pětkrát vyšší rychlostí než je rychlost zvuku

Jak informuje web Daily Mail, Putin zvýšil pohotovost jaderných sil. Není zřejmě náhodné, že to učinil v době, kdy je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na návštěvě USA. Ruská hlava státu si je moc dobře vědoma, že cesta posílí vztahy obou zemí a Ukrajina se může těšit na další dodávky zbraní. Rusko se připravuje evidentně předem. Putin varoval, že bude investovat vše potřebné do rozšíření svého jaderného arzenálu a slíbil, že hypersonické střely Zircon budou ruským silám k dispozici během pár týdnů.

Ukrajina jako bratrský národ

Tím odhalení jeho děsivého plánu neskončilo. Ve středu také oznámil, že na západních hranicích země budou vytvořeny nové vojenské jednotky. Z tohoto rozhodnutí jde vyčíst jasný vzkaz pro Finsko a Švédsko, které se rozhodlo vstoupit do NATO. Má také dojít k celkovému navýšení počtu členů ruské armády z 1,15 milionu na 1,5 milionu, píše web Daily Mail. Ministr obrany Sergej Šojgu, který tuto informaci oznámil, ale neuvedl, kdy k tomu má dojít. Rusko připravuje také modernizaci armády na základě zkušeností na Ukrajině.

V té souvislosti překvapivě Putin připustil kritiku vojenské strategie a dokonce uznal, že s mobilizací byly problémy. Přesto je Putinovo odhodlání vyhrát za každou cenu zřejmé. „Nemáme žádné omezení financování. Země a vláda poskytují vše, co armáda žádá,“ cituje šéfa Kremlu web Daily Mail. Přesto všechno, co se na Ukrajině v posledních měsících děje, Putin opět nazval obyvatele sousední země za „bratrský“ národ. Ruský prezident ze všeho špatného obviňuje západní země, které usilují o rozklad ruského světa.

Kam až je Putin schopný zajít?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad