Putinova exmanželka se bojí sankcí. Zbavuje se luxusního majetku za miliony korun

Exmanželka ruského prezidenta Ljudmila si pořídila se svým novým chotěm dva luxusní byty ve Španělsku. Nyní se jich chtějí zbavit.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Šéf Kremlu se s Ljudmilou rozvedl v roce 2014 po 31 letech manželství, ze kterého vzešly dvě dcery, připomíná web Blesk. Putinova první žena ale sama nezůstala. Jen o rok později si vzala o více než dvacet let mladšího Artura Očeretného. Tím se stala i spolumajitelkou dvou bytů v komplexu Lomas del Rey ve španělském letovisku Marbella, které si už v letech 2011 a 2014 její nový muž pořídil. Nejde o obyčejné nemovitosti.

Byty za miliony eur

Jeden z bytů má podlahovou plochu 229 metrů čtverečních s nákupní hodnotou 800 tisíc eur (19 milionů korun) a druhý dokonce 405 metrů čtverečních s nákupní hodnotou 1,1 milionu eur (26 milionu korun), upozorňuje web International Business Times. Postupem času navíc jejich cena vzrostla. Evidentně si ale ruský pár už nehodlá luxusu na jihu Evropy užívat. Byty jsou podle zjištění serveru El Mundo na prodej. Důvodem mohou být obavy ze sankcí, které na ně může Evropská unie po vzoru Velké Británie uvalit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Majetek Putina: Jde o luxusní usedlosti, bankovní účty, sportovní resort, vinice, soukromou letku či jachty v účetní hodnotě až 4,5 miliardy dolarů (přibližně tedy 105 727 500 000 korun).

Tím by ztratili možnost se svým lukrativním majetkem disponovat, připomíná Blesk. Dá se přitom předpokládat, že nemovitosti koupí další ruský občan. Podle realitního experta Javiera de Luise ve městě Marbella oficiálně žije zhruba tři tisíce Rusů a neoficiálně mnohem více. Mnozí Rusové dávají peníze do nemovitostí jako investici,“ cituje jeho vyjádření Blesk. Podle experta na nemovitosti tímto způsobem Rusové často perou špinavé peníze. Očeretný si měl údajně na luxusní byty vzít ve Španělsku hypotéky.

Putinův majetek může být obrovský

Důvodem přitom nemusely být jen sympatie k jižní Evropě. Web Blesk připomíná, že ve Španělsku bylo dříve možné získat „zlaté vízum“. V případě investice půl milionu eur mohli cizinci získat možnost cestovat bez problémů po celém schengenském prostoru. Bývalá Putinova exmanželka ale není spolumajitelkou jen nemovitostí ve Španělsku. Manželé Očeretní vlastní také byty ve švýcarském Davosu a francouzském Biarritzu. To Putin je podle oficiálních údajů mnohem méně majetný.

Oficiálně vlastní šéf Kremlu jen byt o velikosti 74 metrů čtverečních v Moskvě. Kromě toho má mít také tři auta, přívěs a plat 140 tisíc dolarů ročně (přes tři miliony korun), píše web Forbes. Realita je zřejmě zcela jiná. Spekuluje se, že ruský prezident patří mezi nejbohatší lidi planety. Ruský politický analytik Stanislav Belkovský v roce 2012 odhadl, že majetek Putina dosahuje 70 miliard dolarů. Vycházel z toho, že vlastní například i podíly v ropných a plynárenských společnostech Gazprom a Surgutněftěgaz, píše Forbes.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety