Putin věří v Dědu Mráze jako všichni „normální a slušní a lidé“

Ruský prezident Vladimir Putin se často objevuje na akcích s dětmi. Ty pro něj nemají nepříjemné otázky, i když některé mohou zaskočit i šéfa Kremlu.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC-BY
                   

Státní propaganda je v Rusku velmi silná. Jejím cílem je mimo jiné posilovat kult ruského prezidenta jako silného vůdce. Projevuje se to nejen velkou podporou obyvatelstva v průzkumech, ale také na nahlížení dětí na šéfa Kremlu, informuje web Reflex. Potvrzením mají být kresby ruských dětí, které zachytily ruského prezidenta. Kresby ukazují, že nejmladší generace vidí Putina například jako milovníka zvířat i přírody, jako hrdinu, který „splachuje teror do záchodové mísy“, uvádí Reflex.

Putin jako hrdina

Další děti si ho představují, jak zajišťuje mír ve světě pomocí pistole, nebo jako výkonného judistu, který rozpráší všechny nepřátele, píše dále web Reflex. Ruská hlava státu tento obrázek u mladé generace ráda podporuje a často se účastní akcí určených pro děti. Nedávno navštívil i konferenci mládeže, připomíná web Express. Předvánoční akce v Moskvě byla pro dětskou charitu, aby tím byla posílena dobrota ruského vládce. Od jednoho z přítomných teenagerů ale dostal překvapivou otázku.

iZdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Putin se snaží udržovat si u ruských dětí svůj pozitivní obraz hrdiny národa

Zeptal se ho, jestli věří v Dědu Mráze, což je ruský ekvivalent pro českého Ježíška. „Samozřejmě, že ano. Všichni normální slušní lidé věří v Dědu Mráze,“ odpověděl Putin, když stál u vánočního stromečku. Web Express upozorňuje, že taková odpověď přichází v momentě, kdy válka na Ukrajině, kterou Rusko rozpoutalo, zabila minimálně 450 dětí. Putinova víra v Dědu Mráze nebyla jediná informace, která se objevila v souvislosti s Kremlem a vánočními svátky. Na ruských sociálních sítích se začalo šířit video, kde je ruský prezident jako Santa.

Ruská propaganda zesiluje

V protizápadním propagandistickém videu Putin vyměňuje fotografie rodičů stejného pohlaví za matku a otce a chlapci, který byl vychován jako dívka, daruje fotbalový míč, autíčka a bicí soupravu, informuje web Express. Klip natočený produkční společností Signal má nahrávat ruským předsudkům o Evropě a Spojených státech, připomíná web Daily Mail. Prokremelská propaganda se snaží válku na Ukrajině označovat jako konflikt střetu hodnot mezi Ruskem a ukrajinskými západními spojenci.

I proto je video natočeno emotivně, kdy chlapec ze Západu píše a kreslí obrázek pro Santu. Přeje si tradiční hračky pro kluky a také matku a otce. Na videu je záběr na poličku, kde jsou fotografie jeho rodičů, kterými jsou dva muži. Video také zobrazuje, že je chlapec vychováván jako dívka. Nucen je se tak oblékat a má i čelenku ve vlasech, kterou znechuceně odhazuje, popisuje dále web Express. Ruská propaganda myslela i na detaily. Záběry ukazují také knížky, které má chlapec k dispozici. Jde o smyšlené tituly určené gayům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články