„Brzy zemřeš v hrozných mukách.“ Putinův nepřítel dostal drsný vzkaz

Bývalý agent FSB Boris Karpichkov nevěří, že ho dokáže ochránit policie či tajné služby, když mu mohla dorazit hrozivá výhrůžka.

i Zdroj fotografie: Alexey Druzhinin / Government.ru / Creative Commons / CC BY
                   

O drsném psaní informuje web Mirror, adresováno je nepříteli ruského prezidenta Vladimira Putina. Bývalý agent ruských tajných služeb FSB dostal dopis, údajně jako odesilatel, podle webu Mirror, mělo být podepsáno londýnské krematorium. Nejen to ale vzbudilo rozpaky. Výhrůžný je hlavně obsah dopisu. „Zemři, ty zmetku. Brzy zemřeš v hrozných mukách,“ cituje ze psaní web Mirror. Součástí dopisu byla i kulka. I proto má Karpichkov velké obavy a nevěří, že mu dostatečnou ochranu dokáže zajistit policie a britská tajná služba MI5.

Další lidé jsou v obavách

Vyvozuje to především z toho, že nedokázali zabránit, aby se k němu taková výhrůžka dostala. „Potřebuji pro sebe a svou rodinu bezpečný dům, ale oni nebudou utrácet peníze na to, aby ho poskytli. Probouzím se s obavami, že každý den bude můj poslední. Mou jedinou ochranou je teď můj vlastní důvtip a výcvik proti sledování,“ cituje bývalého ruského špiona web Mirror. Právě spolupráce se Západem je důvod, proč se Karpichkov bojí o svůj život. Svým přeběhlictvím se dostal na seznam nepřátel Kremlu.

iZdroj fotografie: Hudson Institute / Creative Commons / CC BY
Bill Browder je duchovním otcem Magnitského zákona, který definuje Rusy podílející se na porušování lidských práv nebo korupci

Jeho touha vyřídit si to s nimi se měla zvýšit i kvůli sankcím Západu. V té souvislosti web Mirror připomíná zákaz cestování pro Rusy i blokádu exportu. Ohrožení proto vnímá i americký finančník Bill Browder, který stojí za tresty proti Rusku. „Putin mě vždycky chtěl zabít. Ale nyní bylo Rusko sankcionováno všemi západními zeměmi, které již nejsou odstrašujícím příkladem. Ukrajina mou situaci zhoršila, Rusové mě osobně obviňují ze sankcí,“ uvedl pro Mirror.

Zákon leží Putinovi v žaludku

Browder stál za americkým Magnitského zákonem, který uvalil finanční a vízové sankce na ruské činitele odpovědné za porušování lidských práv. Legislativa je podkladem pro vyhlášení sankcí v dalších zemích. Podobný návrh přijala loni i česká vláda, píše web iRozhlas. Magnitského zákon USA přijaly v roce 2012 a Putin z toho šílel. „Jako odplatu zakázal adopce ruských sirotků Američany. Také prohlásil ve strategii ruské zahraniční politiky, že zrušení Magnitského zákona je prioritou v rusko-amerických vztazích,“ uvedl Browder pro iRozhlas.

I proto byli Browder společně s Karpichovem přidání na seznam nepřátel Kremlu. Stejně jako například dvojitý ruský agent Sergej Skripal, který čelil v roce 2018 otravě v Salisbury. O tom, že aktuální výhrůžky vůči Karpichovi jsou z Ruska má svědčit také to, že výhrůžný dopis byl označen jeho krycím jménem, které používal jako špion. Znát ho mohla jen FSB, píše web Mirror.

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety