V Rusku hrozí povstání: Tisíce lidí už mají Putinova režimu plné zuby

Nespokojenost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem kvůli neúspěchům ve válce na Ukrajině roste. V zemi může nastat i občanská válka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na možné nepokoje upozornil bývalý ruský poslanec a Putinův kritik Ilja Ponomarev, informuje web Express. Podle něj se tisíce Rusů snaží připojit k protikremelskému odboji a v zemi tak roste hrozba ozbrojeného povstání. Ponomarev aktuálně žije v Kyjevě, protože ruskou invazi na Ukrajinu odsoudil a připojil se na stranu Ukrajiny, uvádí Express. Bývalý viceprezident ropného gigantu Jukos má za to, že bez ozbrojeného odporu je změna v Rusku nemožná.

Protiputinovští povstalci budou jednat v Polsku

Řada Rusů už má Putinova režimu plné zuby a vytváří proto vlastní armádu, aby mohla zemi od současného vedení osvobodit. „Sbíráme bojovníky, shromažďujeme ozbrojené lidi, kteří se připravují na změnu režimu,“ uvedl Ponomarev pro Express. Za tímto účelem se podílel na vytvoření Kongresu lidových zástupců. Jedná se o přechodný parlament složený z 59 ruských politiků, kteří nesouhlasí s ruským prezidentem. V Polsku má mít Kongres mezi 20. a 23. únorem už druhé zasedání, kde bude připravovat plány pro ruskou budoucnost bez Putina, píše Express.

iZdroj fotografie: Heinrich-Böll-Stiftung / Creative Commons / CC BY-SA
Ilja Ponomarev je bývalý ruský politik, který se od začátku invaze na Ukrajinu stal jedním z nejhlasitějších Putinových kritiků

„Máme to, čemu se říká Legie Svoboda Ruska, která je součástí ukrajinské armády,“ uvedl Ponomarev. Část z těchto lidí má podle něj bojovat v první linii u Bachmutu, kde vzdoruje Wagnerově skupině, uvedl dále pro Express. Bývalý ruský poslanec také upozornil, že existuje i síť partyzánů, kteří stojí na protiputinovské straně. „Rozsah tohoto hnutí odporu v Rusku je už větší, než bylo hnutí odporu ve Francii za druhé světové války,“ uvedl pro Express. Aktuálně má být aktivně zapojena asi tisícovka lidí, dalších deset tisíc zájemců na připojení čeká.

V Rusku hrozí občanská válka

Aby se mohli lidé do odbojového hnutí zapojit, musí svou spolehlivost prokázat provedením sabotáže. „Jednou z kvalifikačních věcí, o kterou žádáme je udělat něco v Rusku, aby ukázali, že to myslí vážně s tím, že jsou připraveni bojovat a riskovat své životy na Ukrajině,“ vysvětlil Ponomarev pro Express. Většina zájemců se chce připojit na Ukrajině k Legii Svoboda Ruska. Bývalý ruský politik zároveň přiznal, že právě lidé, kteří se k odboji hlásí, stojí také za mnohými žhářskými útoky na různých místech po celém Rusku.

Někteří experti však varují, že jakýkoli pokus o svržení Putina může vést k občanské válce. Ta nicméně může začít i z jiných důvodů, například kvůli porážce Ruska na Ukrajině, jak varoval bývalý ruský poslanec Mark Feygin. Podle něj může ruský neúspěch vést ke krvavé občanské válce s řadou frakcí a regionů usilujících o moc, píše web Blesk.

Podle bývalého ruského velitele lgora Ivanoviče Strelkova, známého jako Igora Girkina, by taková válka mohla mít za následek „miliony obětí“, píše web Newsweek. Ponomarev má nicméně za to, že je možné se krvavému scénáři vyhnout, když dojde na spolupráci s ruskými elitami blízkým k Putinovi.

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad