Lež v přímém přenosu. Putin při projevu nevědomky odhalil, že nevysílá živě

Ruský prezident Vladimir Putin ve středu vystoupil v přímém přenosu v rámci projevu k představitelům ruské Rady pro lidská práva.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Veřejná vystoupení šéfa Kremlu jsou od začátku války sledovaná celým světem. I proto se daří v nich často odhalit věci, které měly zřejmě zůstat skryty. Jedno z velmi sledovaných veřejných vystoupení ruského prezidenta byl při oznámení anexe čtyř ukrajinských území na konci září. Podle odborníků v něm Putin vsadil zejména na pompéznost a zdůraznění velikosti Ruska. „Putin tomu přizpůsoboval i styl řeči. Zejména konec a poslední fráze, zvolání ‚Russia‘. To mělo hřmět celým sálem,“ uvedl pro web iRozhlas politolog Michael Romancov.

Ruský prezident má strach

Podle něj byl ale zároveň tento projev velmi nudný a ve skutečnosti nepřinesl nic nového. Ruská hlava státu se klasicky zaměřovala na špatnost Západu. Vyobrazení západních zemí ve špatném světle je častým tématem Putinových veřejných vystoupení. V poslední době je také znatelné, že projevy ruského vůdce jsou často zinscenované. Nejvíce tímto způsobem působí videozáznam, který dokumentuje údajné setkání Putina s matkami ruských vojáků v prezidentově rezidenci Novo-Ogarjovo u Moskvy.

Jak informuje web CNN Prima News, největší zvláštností je zjištění, že akce se zúčastnilo 17 žen a část z nich nezávislá ruská média dokázala identifikovat jako úřednice či političky. Šlo například o členku vládnoucí strany Jednotné Rusko Olgu Belcevovou či režisérku vlasteneckého zaměření Olesju Šiginovou.

Není přitom jasné, jestli jejich synové ve válce skutečně bojují. Není proto divu, že setkání kritizovala představitelka organizace Rada matek a manželek, Olga Cukanovová, která usiluje o dodržování pravidel částečné mobilizace, píše dále web CNN Prima News.

Potvrzení špatného zdravotního stavu

Aktivistka upozorňuje, že se skutečnými matkami vojáků se Putin setkat nehodlá, protože by musel čelit nepříjemným otázkám. Zřejmě kvůli tomu se ruský prezident také vyhýbá živým přenosům ze svých vystoupení. Předtočený měl být i středeční projev ze schůzky Putina s Radou pro lidská práva, píše web Fakt. Důkazem má být čas na hodinkách ruského prezidenta, který se neshoduje s časem, ve kterém došlo k odvysílání.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
V souvislost s ruským prezidentem se často mluví o jeho nahrazování dvojníky

„Tisková služby se možná obávala, že rozhovor i s těmi nejposlušnějšími členy Rady pro lidská práva nevyjde podle plánu. I když taková možnost byla v listopadu minimalizována, když Putin odvolal z Rady několik lidí, kteří byli neloajální vůči Kremlu a nemohli být plně kontrolováni,“ cituje web Fakt z vyjádření telegramového kanálu Mozem Objasnit. Projev přinesl i další zajímavost. Někteří si všimli, že ruský prezident se potýkal s bolestmi, když sebou několikrát podivně škubl a často kašlal, píše web TN.

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety