Prosakují další informace o svržení Putina. Nahradit ho chtějí „ultrapatrioti“

Ruští představitelé by k odstavení ruského prezidenta Vladimira Putina mohli využít příští rok, kdy se uskuteční volby do prezidentského úřadu.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY
                   

Důvodů ke svržení šéfa Kremlu mají mít „ultrapatrioti“, podle ruského poslance Olega Matvejčeva, mnoho. Web Express připomíná, že dosud Putin vládl pevnou rukou, protože se mu dařilo umlčovat všechny odpůrce, včetně Alexeje Navalného. Válka na Ukrajině ale zcela odhaluje jeho slabosti. Ruská armáda není schopna v bojích dosáhnout viditelného výsledku, naopak zažívá velké ztráty. To se řadě členům ruské Státní dumy nelíbí. Obzvlášť nespokojení mají být podle Matvejčeva ti, kteří jsou horliví zastánci konfliktu na Ukrajině, uvádí Express.

Z Prigožina může být protivník

„Situace ještě není tak kritická, ale rok 2023 bude velmi nebezpečný,“ uvedl v rozhovoru pro The Times poslanec vládní strany Jednotné Rusko. Zároveň upozornil, že v Rusku bude probíhat nespokojenost se situací jinak než na Ukrajině. V té souvislosti připomněl Majdan, kdy se před vypuknutím bojů mezi Ukrajinou a Ruskem v roce 2014 uskutečnilo mnoho protestů. Putin navíc podle Matvejčeva nemá v zemi hodně oponentů. Podle Express z ruských zdrojů prosakují informace, že by se mělo jednat hlavně o „ultrapatrioty,“ kteří chtějí Putina ve funkci nahradit.

iZdroj fotografie: Government of the Russian Federation / Creative Commons / CC BY
Jevgenij Prigožin je majitel cateringové firmy Concord a také zakladatel Wagnerovy skupiny, přezdívá se mu Putinův kuchař

Někteří nedávno dávali najevo svou nespokojenost kvůli neorganizované mobilizaci, špatné taktice či neúspěchům v první linii, připomíná Express. Mezi kritiky patří i Igor Girkin, který je bývalým velitelem povstaleckých sil na východě Ukrajiny. Ten dokonce neváhal volat po rezignaci ministra obrany Sergeje Šojgu a obvinil ho z „trestné nedbalosti“. Ohrožení Putina může přijít i od zakladatele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina. Web Express píše o spekulaci, že takzvaný Putinův kuchař založí nové politické hnutí.

Spekuluje se o mnohých jménech

Zviditelňuje se například kritikou oligarchů napojených na Kreml, kteří podle něj nejsou dostatečně oddaní válečnému úsilí. Právě skupina nespokojených lidí může v příštím roce postavit svého prezidentského kandidáta proti Putinovi. Ruský prezident bude ve volbách v roce 2024 usilovat o získání pátého funkčního období. Tentokrát pro Putina volby nemusí být úspěšné. Už mnoho měsíců se spekuluje o možných nástupcích ruského vůdce.

Jde například o generálního tajemníka Bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa, exprezidenta Dmitrije Medveděva, bývalého šéfa Putinovy ochranky Alexeje Ďumina či premiéra Michaila Mišustina, uvádí web iRozhlas. Potenciálních nástupců ale může být mnohem více. „Je to jednak Jurij Kovalčuk, což je blízký rodinný přítel Putina a další rodák z Petrohradu, odkud se taky znají. Oficiálně sice nezaujímá žádnou pozici ve státní správě, ale platí za takového neformálního Putinova poradce,“ uvedla pro iRozhlas expertka na Rusko Ivana Milenkovičová.

Měl by být Putin postaven stranou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad