Putin popřál do nového roku jen vyvoleným. Zeman ze seznamu oblíbenců zmizel

Ruský prezident Vladimir Putin si letos vybral jen tři evropské lídry, kterým popřál do nového roku. Česká hlava státu mezi nimi nebyla.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Kreml na svém webu zveřejnil, kterým evropským vůdcům ruský prezident Vladimir Putin poslal novoroční přání, informuje web CNN Prima News. Seznam byl letos opravdu velmi krátký. Zdravici od ruské hlavy státu dostal jen jeho běloruský protějšek Alexandr Lukašenko, srbský prezident Aleksandar Vučič a maďarský premiér Viktor Orbán. Směrem k Budapešti Putin ocenil, že nehledě na složitou mezinárodní situaci si vztahy mezi Maďarskem a Ruskem zachovaly pozitivní dynamiku, uvádí server CNN Prima News.

Turecko minulostí

Putin zřejmě nezapomněl, že Orbán jako jeden z mála, otevřeně kritizoval sankce přijaté Evropskou unií vůči Moskvě. K trestům proti Rusku se odmítlo připojit také Srbsko, které přitom usiluje o členství v EU. I proto se zřejmě Vučić také dočkal od ruského lídra novoročenky. V ní Putin ocenil, že Bělehrad s Moskvou v letošním roce rozvíjel vztahy zakládající se na principech strategického partnerství. Zemi zároveň šéf Kremlu označil za bratrský národ. Blahopřání od Putina dostal také turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
Turecko podobně jako Západ odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu, zároveň se ale snaží udržet dobré vztahy s Moskvou

I vůči Ankaře ocenil vzájemné výhodné vztahy obou zemí dynamicky se rozvíjející bez ohledu na složitou mezinárodní situaci. Zároveň ruský prezident vyjádřil přesvědčení, že spolupráce se bude dále úspěšně rozvíjet, informuje ČTK. Spojenectví Ruska s Tureckem je zajímavé hlavně z toho důvodu, že se zájmy obou států v mnoho aspektech kříží.

Ať se jedná o Sýrii, Libyi či Ukrajinu. Jak připomíná ČTK, Turecko poskytlo Ukrajincům například důležité drony Bayraktar. Ankara se snaží být důležitým prostředníkem při vyjednávání míru mezi Ruskem a Ukrajinou.

Narušené vztahy kvůli válce

Přispěla výrazně také k přijetí dohody o vývozu ukrajinského obilí. Turecko je přitom členským státem NATO a kandidátem na členství v EU. Naopak novoroční přání od Putina nedostali „nikoliv přátelské země,“ informuje ČTK. Dle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova s nimi Rusko nemá fakticky žádné kontakty i kvůli tomu, že ustavičně podnikají „nikoliv přátelské“ kroky vůči Moskvě, píše web CNN Prima News. Zdravici tak od Putina nedostal ani český prezident Miloš Zeman.

Minulý rok se přitom česká hlava státu novoročního přání dočkala. Vztahy nejen vůči Praze ale narušila válka na Ukrajině. Putin je odstřihnutý od řady evropských zemí, protože Západ nesouhlasí s ruskou invazí na Ukrajinu. Evropská unie přijala ve snaze zastavit ruskou agresi několik sankčních balíčků, které na Moskvu tvrdě dopadají, připomíná web CNN Prima News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou