NATO se mělo rozpadnout, Kyjev padnout za 3 dny. Nové dokumenty odkryly Putinovy naivní plány

Dlouhodobě se mluví o tom, že ruský prezident si představoval zcela odlišný průběh invaze na Ukrajinu. Nejnovější zprávy domněnky ještě předčily.

i Zdroj fotografie: Russian President’s official website / Creative Commons / CC BY
                   

Uniklé špionážní dokumenty ukazují, že šéf Kremlu skutečně věřil, že se NATO rozpadne, informuje web Plus Jeden Deň. Poté, co došlo k napadení Ukrajiny, měly Západní státy prosit Rusko, aby jim neublížilo. Nejnovější informace tak potvrzují iluze ruského prezidenta Vladimira Putina o rychlém vítězství ve válce na Ukrajině. Jeho představa byla, že během 3 dnů se ruské armádě podaří dobýt hlavní město Kyjev a sesadit vedení země.

Nad Polskem a Pobaltím měla být bezletová zóna

Nová zjištění pochází z emailů ruské bezpečnostní služby FSB, které získal server The Sun. Mimo jiné z nich vyplývá, že Putin očekával, že po rychlém ovládnutí Ukrajiny se ho Západ začne bát a nastane rozpad Severoatlantické aliance. Dnes se jeho plány zdají být zcela naivní. Podle velitele sil NATO v Evropě Christophera Cavoliho od začátku bojů zemřelo či bylo raněno na 200 000 ruských vojáků, připomíná ČTK. Celý svět také zhruba před rokem obletěly obrázky, jak se z ruské armády řítící se na Kyjev stala ohořelá kolona obrněnců, píše Plus Jeden Deň.

Putin měl přitom i jasné představy o tom, co nastane po úspěšné invazi na Ukrajinu. Uniklé emaily podle webu The Sun ukazují, že ruský prezident chtěl, aby po rychlé akci v sousední zemi NATO akceptovalo ruskou okupaci. Nad Polskem a pobaltskými státy pak měla být vyhlášena bezletová zóna. Právě bezpečnostní hrozbou z Polska a pobaltských států Putin ospravedlňoval válku na Ukrajině.

Rusku se dál nedaří

Šéf Kremlu měl v plánu také aktivaci ruské jaderné triády, což by podle něj vedlo k vystoupení několika států z NATO a možná i z Evropské unie, uvádí Plus Jeden Deň. Tím by dovršil „kolaps Západu“, a některé státy by proto podle jeho scénáře akceptovaly raketové údery na Polsko a pobaltské země. Uniklé informace odpovídají Putinovým projevům, ve kterých například v minulosti označil rozpad Sovětského svazu za „největší geopolitickou katastrofu“ 20. století, připomíná Plus Jeden Deň. Právě invazí na Ukrajinu Rusko mělo svou moc získat zpět.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Díky válce na Ukrajině se NATO dokázalo ještě více sjednotit

Putin však se svým plánem tvrdě narazil. Válka na Ukrajině trvá už rok a Rusko je tím, kdo tahá za kratší konec. Moskva navíc kvůli invazi do sousední země čelí řadě sankcí, což zemi oslabuje. Namísto rozpadu Severoatlantické aliance se Putinovi podařilo Západ sjednotit a NATO posílit, což dokazuje i jeho podpora Ukrajiny.

Nejenže se tak Rusku nepodařilo obsadit Kyjev, ale armáda má problém postupovat i na východě Ukrajiny. Podle amerického Institutu pro studium války je nepravděpodobné, že by ruské síly brzy obklíčily i Bachmut, píše ČTK. Ve městě přitom probíhají tvrdé boje už několik měsíců

Skončí v letošním roce válka na Ukrajině?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou