V důsledku sankcí Západu se zřejmě zrychlí spojení Ruska s Běloruskem

Ruský prezident Vladimir Putin chce společně s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem vytvořit společný stát. Jeho sen zrychlují sankce Západu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Al Jazeera, už začátkem července šéf Kremlu uvedl, že by měl poděkovat západním státům za uskutečnění jeho desetileté touhy spojit Rusko s Běloruskem. Na fóru, které proběhlo v západoběloruském městě Grodno uvedl, že proces slučování urychluje tlak Západu způsobený vlivem sankcí. Podle ruského prezidenta Vladimira Putina tak bude jednodušší, když obě země budou minimalizovat škody společně. Jak dále web Al Jazeera píše, o spojování nedávno mluvil také běloruský prezident Alexander Lukašenko.

Proces byl nastartován v minulosti

Ke sblížení vyzval také ostatní postsovětské státy. Pokud se podle něj nepřiblíží „unijnímu státu“ Ruska a Běloruska, hrozí jim ztráta nezávislosti. Web Al Jazeera v té souvislosti připomíná, že Lukašenko vládne Bělorusku od roku 1994 a jeho vláda přináší mnoho násilí vůči jeho oponentům. Běloruský vůdce se pokoušel o sloučení s Ruskem už na konci 90. let minulého století, kdy byl ruským prezidentem Boris Jelcin. Jak píše Al Jazeera, byla dokonce podepsána dohoda, která předpokládala vytvoření státu se společnou ústavou a parlamentem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Ekonomické sankce

Běloruský prezident zřejmě doufal, že Jelcina nahradí. V tom se ale přepočítal, protože v roce 1999 převzal Rusko Vladimir Putin. Celý proces sloučení byl následně zbrzděn. Přesto Lukašenko nadále získával od Kremlu výhody. Šlo například o mnohamiliardové půjčky, zlevněný zemní plyn či další obchodní bonusy. Rusko se navíc stalo jediným spojencem Běloruska poté, co Západ uvalil na Minsk sankce za zásahy proti kritikům, kteří vyšli do ulic po šestém Lukašenkově zvolení prezidentem v roce 2020.

Pomoc se systémy na jaderné hlavice

Jak píše dále web Al Jazeera, Bělorusko je tak určitým způsobem zahnáno do kouta, aby sloučení s Ruskem dokončilo. Moskva si od toho slibuje zvýšení obliby prezidenta Putina, tak jak k tomu došlo po získání Krymu. Ke konečnému spojení obou zemí má podle některých pozorovatelů dojít na konci letošního roku. Aktuálně obě země pouze chystají půdu pro to, aby takový krok oznámily veřejnosti. Jak ale připomíná Al Jazeera, Lukašenko nemusí být sjednocení tolik nakloněn.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderné zbraně

Je to spíše jeho forma výhružky Západu. Navíc spojení s Ruskem nefandí ani sami Bělorusové. Závislost Minsku na Moskvě je ale znát ve všech oblastech. Nedávno například Putin oznámil, že poskytne Bělorusku raketové systémy, které mohou nést jaderné hlavice. Jak informuje ČTK, šéf Kremlu také Lukašenkovi nabídl pomoc při modernizaci běloruských válečných letadel, aby mohly také nést jaderné zbraně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články