Hrozba jménem telefon. Stále větší počet malých dětí má závislost na mobilu

Závislost na online prostoru se rychle šíří hlavně mezi dětmi. Přispěla k tomu výrazně také pandemie covidu-19. Důležitá je prevence.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moderní doba je plná nových technologií, které výrazně dokáží usnadnit životy lidí. Přináší ale také určitá rizika. Mobilní telefony a tablety se staly nejen součástí každodenního dne dospělých osob, ale také dětí. Své zařízení mají běžně děti na prvním stupni základních škol. Právě ti nejmenší se přitom velmi rychle mohou stát na technologiích závislí a je náročné je to později odnaučit. Jak píše web Dobrý den, o závislosti se mluví v případě, kdy se dítě mobilu, tabletu nebo počítače nechce vzdát. A takovou situaci zná mnoho rodičů.

Rizika a zdravotní potíže

Spousta dětí neudělá bez svého zařízení ani krok, odmítají se ho vzdát a jakékoli jiné aktivity nesouvisejí s moderními technologiemi jim připadají nudné. Takové dítě může do online světa utíkat od reality a v budoucnu se pro ně může stát náročným rozeznat, co je skutečnost a co fikce. Neřešená situace často končí zdravotními problémy. Objevují se jako nespavost, bolest hlavy, úzkost. Více závislostí na mobilech, tabletech, internetu a sociálních sítích zaznamenali odborníci hlavně v době koronavirové pandemie, jak psal server iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Smutné dítě

Pro pediatry a jejich zdravotní sestry tak budou k dispozici vzdělávací kurzy, které mají umožnit rozeznat závislost v ordinacích, aby byly včas započaty kroky k odstranění. Předcházet nomofobii, jak se nazývá strach z nedostupnosti mobilního telefonu, by ale měli především sami rodiče. Web Dobrý den připomíná několik preventivních opatření, které mohou před závislosti děti ochránit. Nejdůležitější je být dětem příkladem. Pokud sám rodič tráví na mobilním telefonu veškerý svůj volný čas, těžko může svou ratolest poučovat o škodlivosti takového počínání.

Ohrožení je velké

Aby dítě zcela nepohltil online svět, je dobré nedovolit, aby školáci na mobilu trávili čas i před spaním. Z toho důvodu by nemělo být zařízení v noci vůbec v pokoji. Důležité je se také domluvit s dítětem na pravidlech souvisejících s časem stráveném na mobilu. Dítě má mít vymezený přesný čas a mimo něj se věnovat jiným činnostem. S tím souvisí i další rada, která mluví o vyvažování online a offline času. Když není dítě na telefonu, je dobré mu vymyslet jiné aktivity.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Děti na kurzu

Výlety, společné tvoření a povídání mohou být dobrou výplní. Zároveň je ale důležité myslet stále na to, že zákazy nikam nevedou. Dítě se v takovém případě uchýlí jen k tomu, aby nebylo viděno. Jako u každé jiné závislosti platí, že je třeba otevřeně komunikovat a snažit se dítě povzbuzovat ke změně. V opačném případě bude závislost prohlubována a vyroste generace online lidí. Zatím tomu vše nasvědčuje. Jak píše server ČT24, podle odborníků ohrožuje závislost na mobilním telefonu až 70 procent dětí do 15 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články