V Polsku rostou obavy z jaderné katastrofy. Lidé dostávají preventivně jodové tablety

Kolem Záporožské jaderné elektrárny se situace příliš neuklidňuje, a tak se některé státy připravují na nejhorší. V Polsku z obav rozdávají lidem antiradiační tablety.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná web Daily Mail, ukrajinská jaderná elektrárna v Záporoží je největší v Evropě. Katastrofa v ní způsobená by tak měla obrovský dosah na široké okolí. Není tak překvapující, že velké obavy má sousední Polsko. Představitelé země rozhodli o distribuci antiradiačních tablet. Ty obsahují jód a jodid draselný a mají oslabit účinky případného vystavení jadernému záření. Podle Polska jde ale jen o preventivní opatření. Tablety podle náměstka ministra vnitra Blažeje Pobozy dostali například již hasiči, píše dále web Daily Mail.

Putinovy výhrůžky

V tuto chvíli ale podle něj žádná radiační hrozba neexistuje. Tablety už dostaly také polské úřady, které je dále distribuují do škol, kde si je lidé podle potřeby mohou vyzvednout. Varšava má dostatek zásob tablet pro každého. K jejich užívání má ale dojít jen v případě nutnosti. Nejvíce ohroženou skupinou ke vzniku rakovinu v důsledku vystavení radiace jsou podle lékařů hlavně děti a těhotné ženy. Tablety s obsahem jodidu draselného nechrání ale před útokem taktickou jadernou zbraní, která uvolňuje zcela odlišné izotypy, dodává web.

iVladimir Putin

V případě, že Rusko na Ukrajině použije jaderné zbraně, tak neexistuje podle Pobozyho žádná účinná ochrana. Ani takový krok přitom není vyloučen. Ruský prezident Vladimir Putin s výhrůžkami na toto téma přichází stále. Ve svém pátečním projevu zmínil, že „rozbije“ Západ a osvobodí svět, připomíná web Daily Mail. I kvůli těmto slovům tak vzrostly obavy, že šéf Kremlu se chystá jaderné zbraně v konfliktu na Ukrajině použít. Zároveň v pátek totiž oznámil, že připojí čtyři ukrajinské regiony k Rusku.

Rusko ve válce dál ztrácí

V oblastech přitom probíhají boje, a tak Putin může použitím taktických zbraní ospravedlnit obranu svého území. Putin také ve svém projevu připomněl, že USA vytvořily precedent pro použití jaderných zbraní v Hirošime a Nagasaki. Tím tak naznačil, že může zvažovat svůj vlastní atomový úder, píše dále web Daily Mail. Pravděpodobnost vyostření bojů stoupá také s tím, jak se Rusku ve válce na Ukrajině nedaří. Ukrajinským silám se podařilo zcela získat město Lyman.

O použití jaderných zbraní navíc mluví stále více představitelů Moskvy. Podle místopředsedy ruské bezpečnostní rady Dmitrije Medveděva má na to Rusko v nezbytném případě právo. „Představte si, že ukrajinská agrese Rusko donutí proti ukrajinskému režimu nasadit tu nejhrozivější zbraň. Věřím, že NATO ani v takovém případě přímo do konfliktu nezasáhne,“ cituje jeho slova web CNN Prima News. Podobně se vyjádřil také čečenský vůdce Ramzan Kadyrov.

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články