Politici si myslí, že berou málo peněz, tvrdí reportér. Jenom za letošní rok si přitom zvýšili platy o desítky tisíc

Politikům se od ledna rozmrazily platy a došlo k jejich nemalému navýšení. To v době vysoké inflace, zdražování a změny valorizace důchodů vyvolalo kritiku.

i Zdroj fotografie: Vláda ČR
                   

V době, kdy čím dál více lidí kvůli vysoké inflace čelí existenčním problémům, se politikům navýšily příjmy. Od ledna se jejich platy zvedly o 13 procent, píše web iRozhlas. Na takový krok, jež zapříčinil zvýšení i o detístky tisíc korun, se snesla z mnoha stran velká kritika. Obzvlášť, když před pár týdny zástupci Sněmovny a následně i Senátu odhlasovali snížení mimořádné valorizace penzí. Přestože podle zákonných pravidel se měly důchody navýšit průměrně o 1770 korun, podle vládní novely se zvednou jen o 760 korun, připomíná web Aktuálně.

Ke snížení platů není vůle

Sporné snížení valorizace penzí nakonec podepsal také prezident Petr Pavel. Stejně jako parlamentní a senátní politici, i hlava státu však pobírá díky lednovému rozmrazení platů ústavních činitelů vyšší plat. Měsíčně si prezident přijde na 341 200 korun, což je o 38 500 korun víc, než by dostal podle loňských výpočtů. Je však třeba zmínit, že Pavel při podpisu novely o snížení valorizace důchodů vyzval vládu, aby v otázce zmrazení platů našla s opozicí řešení. Je tak zřejmé, že nejvyšší ústavní činitel se snaží o vstřícný krok vůči obyvatelům.

Poslanci se však ke snížení svých výplat příliš nemají, a to dlouhodobě. Jak ostatně připomíná web Novinky, už loni Sněmovnou neprošel návrh bývalé vlády Andreje Babiše, podle kterého by se platy ústavních činitelů nezvyšovaly dalších 5 let. Někteří však pro to mají pochopení. „Je to automat, dvouapůlnásobek průměrné hrubé mzdy, akorát je tam dvouleté zpoždění. Mně přijde, že to není nic tak slavného, pokud od poslanců chceme kvalitní práci a aby nebyli zkorumpovatelní,“ uvedl pro iRozhlas reportér serveru Seznam Zprávy Václav Dolejší.

Poslanecký plat není pro špičkové experty lákavý

Podle Dolejšího totiž upadá kvalita zákonodárců mimo jiné kvůli nízkým platům. I proto nechápe návrh hlavy státu na další zmrazení platů. Podle něj se k takovému gestu uchylují hlavně populisté. „Je vidět, že nevzešel z politiky a není do toho tak ponořen jako politici, kterým jsou platy opakovaně zmrazovány a jsou v mínění veřejnosti za vyžírky, zatímco 3 tisíce soudců a státní zástupci, kterých je 1200, takto vnímaní nejsou,“ uvedl Dolejší pro iRozhlas.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Členové Sněmovny mají nárok také na paušální náhrady ve výši 53 200 až 72 100 korun na stravu, dopravu a reprezentaci

Jak nicméně Události247 upozornily v listopadu, vysoký plat zdaleka není jedinou výhodou poslaneckého života. Členové Sněmovny mají totiž nárok také na velmi vysoké náhrady. Tento fakt ostatně Dolejší bere v potaz a připomíná v té souvislosti také vtip, který koluje dolní komorou. Poslanci jsou podle vtipu jediní, kteří mají čistý příjem vyšší, než hrubý plat, píše web iRozhlas.

Přesto však podle reportéra aktuální náhrady nejsou tak vysoké jako v minulosti, kdy měli ústavní činitelé například veškerou hromadnou dopravu zdarma. Poslanci z Moravskoslezského kraje pak dokonce byli v pátek po jednání Sněmovny dopravováni domů letadlem, připomíná pro iRozhlas. Jak nicméně reportér dodává, politici si i dnes stále myslí, že jejich platy vysoké nejsou. „Ačkoli všichni politici si myslí, že berou málo, tak nikdo nemá odvahu se tomu postavit,“ cituje Dolejšího web iRozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články