Exnáměstek Hlubuček je ve vazbě. Celá kauza připomíná devadesátá léta

V kauze korupce v pražském dopravním podniku vzal Obvodní soud pro Prahu 9 do vazby tři obviněné. Hrozí uprchnutí nebo ovlivnění svědků.

i Zdroj fotografie: STAN
                   

Období po roce 1989 je spojeno především se svobodou. Demokracie přinesla řadu výhod, ale také některá úskalí. Porevoluční roky zvýšily kriminalitu. Jak píše server Aktuálně, počet evidovaných trestných činů v devadesátých letech vzrostl čtyřnásobně. Šlo i o ty nejhorší zločiny, kterými je také toto období pověstné. I proto se pro devadesátá léta v Česku částečně vžilo označení „divoký východ“. Kromě do té doby známých trestných činů se objevily i nové. Nejvíce ty, které se týkaly podnikatelského prostředí.

Cítí se nevinen

Česko se tak seznámilo s organizovaným zločinem, který byl za socialismu znám jen z italských nebo amerických filmů. Od devadesátek sice uběhlo spoustu let, ale organizovaný zločin bují dál. A to často i na vysokých politických místech. Poslední kauza se objevila v Praze. Po policejní razii byl obviněn dnes už bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN). Podle dostupných informací je podezřelý z korupce a účasti na organizované skupině. Celkem detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu stíhají jedenáct lidí, jak píší Novinky.

Tři z nich Obvodní soud pro Prahu 9 v pátek poslal do vazby. Kromě Hlubučka se jedná také o Zakáríu Nemrahu a podnikatele Michala Redla. Státní zástupce Adam Borgula se obává, že obvinění by mohli uprchnout nebo působit na dosud nevyslechnuté svědky či spoluobviněné, píše dále web Novinky. Hlubuček se cítí nevinný. „Můj klient není rád, že jde do vazby. Kdo by byl rád, že jde do vazby? Nicméně soud tu shledal důvody, my je akceptujeme,“ citují Novinky obhájce bývalého náměstka primátora Lukáše Trojana.

Tresty v nedohlednu

Hlubučkova kauza není první, která se týká Dopravního podniku Prahy. V roce 2014 byl z jeho tunelování obviněn tehdejšího ředitel DPP Martin Dvořák a také podnikatel Ivo Rittig. Oba se měli dohodnout společně s dalšími obviněnými, že z každé vyrobené jízdenky bude odvedeno 17 haléřů karibské společnosti Cokeville Asets. Tímto způsobem měla společnost Neograph, které byla zakázka na výrobu jízdenek přidělena, poslat do zahraniční firmy nejméně 40 milionů korun, jak připomíná server iRozhlas.

iZdroj fotografie: Uživatel Chmee2 / Creative Commons / CC BY-SA
Miroslav Kalousek

Soud nakonec všechny obviněné loni osvobodil. Podezření z korupce ale čelili v minulosti i politici z nejvyšších míst. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek byl vyšetřován protikorupční policií, protože měl v roce 2008 povolit internetové kurzové sázky, za což měl od šéfa investiční skupiny Penta Marka Dospivy dostat několik milionů korun. Obvinění se neprokázala. Známá je pak kauza expremiéra Andreje Babiše, jehož společnost měla neoprávněně čerpat na farmu Čapí hnízdo dotaci ve výši 50 milionů korun. Ani v tomto případu nebyl nikdo odsouzen.

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články