Na řidiče čeká další podvod. Vyděrači instalují na kliky aut zámky a požadují peníze

V době krize rostou nejen problémy lidí, ale také případy podvodů. Někteří se snaží získat nekale peníze i z majitelů automobilů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Automobil je pro řadu lidí velmi důležitý. Někteří se bez něj nemají jak jinak dostat do vzdáleného zaměstnání, a proto překvapení, které se v poslední době objevuje, jim může velmi zkomplikovat život. Podvodníci se snaží získat peníze tím, že majitelům vozů umístí na kliku automobilu zámek, informuje web AutoŽivě. Samozřejmě bez klíče k otevření. Ten mohou získat až poté, co zavolají na telefonní číslo, které je napsáno na vzkazu od vyděrače. Cílem je se jednoduše obohatit.

Odstranění není snadné

O zkušenost s touto praxí se pro server AutoŽivě podělil čtenář Hynek Váchal, kterému se nepříjemnost přihodila v nejvýchodnější oblasti civilizované části Evropy. Částka, kterou vyděrač požaduje je většinou údajně malá, a proto poškozený většinou zaplatí, než aby složitě řešil celou záležitost s policií. To je ale zásadní chyba. Kontaktovat vyděrače je špatný postup, píše web AutoŽivě. Pachatel totiž naplňuje skutkovou podstatu trestného činu vydírání, za který hrozí až čtyři roky odnětí svobody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zloději používají k vydírání klasický visací zámek, který slouží například k zabezpečení vstupu do nemovitostí

V případě organizované skupiny je rozpětí trestu dva až osm let za mřížemi. Přesto se mohou najít případy, kdy poškozený nechce kontaktovat policii a zároveň nemá v úmyslu ani podpořit svými penězi podvodníka. V takovém případě si musí dotyčný poradit s uzamčeným visacím zámkem sám.

Web AutoŽivě připomíná, že před odjetím s automobilem do servisu či k zámečníkovi je nutné zabezpečit zámek tak, aby nepoškodil vůz. Jako nejjednodušší se jeví omotání zámku izolační páskou a jeho zafixování ke klice, aby nenarážel do karoserie během jízdy.

Nebezpečné PET láhve

V autoservisu poté mohou zámek opatrně odříznout. Zámečník má naopak vybavení, aby ho odemkl, vylomil či odstranil, píše web AutoŽivě. V úvahu připadá i svépomoc, pokud má poškozený doma pilku na železo. V takovém případě bude nutná zdatnost a zručnost, aby se celá záležitost obešla bez poškození vozidla. Vyloučena není ani možnost demontovat madlo otevírání dveří. V loňském roce se v Česku rozmohl i další podvod, který cílí na motoristy.

iZdroj fotografie: abcMedia
Jde o jednoduchý trik, jak zaujmout poškozeného, jeho pozornost zaměřit na něco jiného, než je starost o majetek, a nenápadně ho okrást. Takto fungují celé gangy a skupiny

Zloději umístí na pneumatiku vozu na straně spolujezdce prázdnou PET láhev a čekají až se řidič rozjede. Poté se ozve skřípavý zvuk, který většinu řidičů donutí ze strachu vystoupit z auta a podívat se, co se děje. Mnoho motoristů přitom nechá vozidlo ve spěchu nastartované, s čímž zloději počítají. Jakmile majitel vystoupí z auta, ihned do něj naskočí a ujedou, informuje web TN. K odhalení stále častějšího triku je třeba před jízdou zkontrolovat celé vozidlo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad