Na řidiče čeká další podvod. Vyděrači instalují na kliky aut zámky a požadují peníze

V době krize rostou nejen problémy lidí, ale také případy podvodů. Někteří se snaží získat nekale peníze i z majitelů automobilů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Automobil je pro řadu lidí velmi důležitý. Někteří se bez něj nemají jak jinak dostat do vzdáleného zaměstnání, a proto překvapení, které se v poslední době objevuje, jim může velmi zkomplikovat život. Podvodníci se snaží získat peníze tím, že majitelům vozů umístí na kliku automobilu zámek, informuje web AutoŽivě. Samozřejmě bez klíče k otevření. Ten mohou získat až poté, co zavolají na telefonní číslo, které je napsáno na vzkazu od vyděrače. Cílem je se jednoduše obohatit.

Odstranění není snadné

O zkušenost s touto praxí se pro server AutoŽivě podělil čtenář Hynek Váchal, kterému se nepříjemnost přihodila v nejvýchodnější oblasti civilizované části Evropy. Částka, kterou vyděrač požaduje je většinou údajně malá, a proto poškozený většinou zaplatí, než aby složitě řešil celou záležitost s policií. To je ale zásadní chyba. Kontaktovat vyděrače je špatný postup, píše web AutoŽivě. Pachatel totiž naplňuje skutkovou podstatu trestného činu vydírání, za který hrozí až čtyři roky odnětí svobody.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zloději používají k vydírání klasický visací zámek, který slouží například k zabezpečení vstupu do nemovitostí

V případě organizované skupiny je rozpětí trestu dva až osm let za mřížemi. Přesto se mohou najít případy, kdy poškozený nechce kontaktovat policii a zároveň nemá v úmyslu ani podpořit svými penězi podvodníka. V takovém případě si musí dotyčný poradit s uzamčeným visacím zámkem sám.

Web AutoŽivě připomíná, že před odjetím s automobilem do servisu či k zámečníkovi je nutné zabezpečit zámek tak, aby nepoškodil vůz. Jako nejjednodušší se jeví omotání zámku izolační páskou a jeho zafixování ke klice, aby nenarážel do karoserie během jízdy.

Nebezpečné PET láhve

V autoservisu poté mohou zámek opatrně odříznout. Zámečník má naopak vybavení, aby ho odemkl, vylomil či odstranil, píše web AutoŽivě. V úvahu připadá i svépomoc, pokud má poškozený doma pilku na železo. V takovém případě bude nutná zdatnost a zručnost, aby se celá záležitost obešla bez poškození vozidla. Vyloučena není ani možnost demontovat madlo otevírání dveří. V loňském roce se v Česku rozmohl i další podvod, který cílí na motoristy.

iZdroj fotografie: abcMedia
Jde o jednoduchý trik, jak zaujmout poškozeného, jeho pozornost zaměřit na něco jiného, než je starost o majetek, a nenápadně ho okrást. Takto fungují celé gangy a skupiny

Zloději umístí na pneumatiku vozu na straně spolujezdce prázdnou PET láhev a čekají až se řidič rozjede. Poté se ozve skřípavý zvuk, který většinu řidičů donutí ze strachu vystoupit z auta a podívat se, co se děje. Mnoho motoristů přitom nechá vozidlo ve spěchu nastartované, s čímž zloději počítají. Jakmile majitel vystoupí z auta, ihned do něj naskočí a ujedou, informuje web TN. K odhalení stále častějšího triku je třeba před jízdou zkontrolovat celé vozidlo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články