Ruská armáda je podle prokremelského analytika v bodě, ze kterého není návratu

Igor Strelkov, bývalý ministr obrany samozvané Doněcké lidové republiky, přišel s nelichotivým hodnocením ruské armády.

i Zdroj fotografie: Dom kobb / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Ruská invaze na Ukrajinu neprobíhá podle plánu a Moskva v posledních týdnech zažívá na frontě jeden neúspěch za druhým. Přehlížet to evidentně nemohou už ani lidé napojení na Kreml. Podle Igora Strelkova, exdůstojníka ruské tajné služby FSB a bývalého ministra obrany samozvané Doněcké lidové republiky, dělá ruský prezident Vladimir Putin stejné katastrofické vojenské chyby jako Rusko v roce 1917, informuje web Daily Mail. Podle něj armáda došla do bodu, ve kterém je jisté, že prohraje. Ať už zaútočí nebo ustoupí.

Ostrá kritika vůči Putinovi

„Inteligentní lidé došli k závěru, že v současné situaci je Rusko v úplném Zugzwangu,“ cituje prokremelského válečného analytika web Daily Mail. Strelkov použil německý výraz pro šachový termín – vynucený tah neboli nevýhodu tahu. Označuje to pozici, při které je pro hráče nevýhodné, že musí táhnout. Ideální by pro něho bylo nedělat nic. Podle bývalého ministra Doněcké oblasti tak není možné pokračovat v obraně, protože to zhoršuje strategickou pozici Ruska a zároveň není možné ani útočit, protože by to vedlo k vojenské katastrofě.

Putinova strategie má tak způsobit jeho vlastní pád. V té souvislosti Strelkov připomněl bolševickou revoluci v roce 1917, která vedla k porážce vlády a zahájila sedm desetiletí komunistické tyranie, uvádí dále web Daily Mail. Bývalý plukovník FSB byl přitom Putinovým blízkým. V roce 2014 sehrál klíčovou roli při převzetí kontroly nad poloostrovem Krym a následně se zasadil o ovládnutí ukrajinského regionu Doněck, připomíná web Daily Mail. Strelkov, vlastním jménem Igor Girkin, má podporu mezi veliteli armády a tajných služeb.

NATO ví o všem

Je ale zároveň kritikem současné strategie ruské armády. Už dávno požadoval mobilizaci jednoho milionu Rusů, aby byla Ukrajina poražena, připomíná web iDnes. Často mluví také o personálních změnách, jak v nejvyšším velení, tak v osobě ministra obrany. Strelkov také varuje před velkou ofenzivou, kterou Rusko zřejmě připravuje. Takový postup prosazuje i bývalý generálporučík Andrej Gurulev. Podle Strelkova to ale „jasně demonstruje obecnou úroveň bezmozkovosti nejvyšších generálů“, píše dále server Daily Mail.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Strelkov dlouhodobě kritizuje nejen velitele ruské armády, ale také ministra obrany Sergeje Šojgu. Označil ho za překližkového maršála

Upozorňuje v té souvislosti na to, že NATO je schopné se o všem včas dozvědět, a proto Ukrajina a její spojenci nebudou z ruského útoku překvapeni. „Dovolte mi připomenout, že nepřítel předpověděl ofenzivu ruských ozbrojených sil před rokem. A dokonce tuto informaci zveřejnil v médiích s předstihem a s přesností několika dní,“ cituje separatistického regionu web Daily Mail. Jak připomíná web iDnes, Strelkov je podezřelý ze sestřelení civilního letu MH17 v roce 2014, při kterém zahynulo na palubě letadla 298 lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem