Putin se snaží vyvolat dojem, že protiruské sankce nefungují. Opak je ale pravdou

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží vyvolat dojem, že protiruské sankce nefungují. Teď se ale ukazuje, že je opak pravdou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak připomíná web The Sun, odplatou západních zemí za válku na Ukrajině byly protiruské sankce, které měly znatelně poškodit ruskou ekonomiku. A zřejmě se tak i děje, přestože šéf Kremlu stále tvrdí, že se Rusku nadále daří velmi dobře. Opak ukazuje zpráva Kyjevské ekonomické školy, podle které se výrazně zvýšil v zemi počet nezaměstnaných. „Nezaměstnanost v Ruské federaci může dosáhnout v letošním roce 9,3 procenta, což by se rovnalo přibližně 3,8 milionu nových nezaměstnaných,“ cituje z výzkumu server The Sun.

Velký ruský úpadek

Výrazné navýšení počtu lidí bez práce má nastat v 63 procentech ruských regionů. V některých má dokonce dojít ke zdvojnásobení nezaměstnanosti oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku. Jak píše server Express, nejvíce zasaženými odvětvími má být doprava a logistika, automobilový průmysl, dřevařský průmysl a velkoobchod s elektronikou. Jen těžko se dá předpokládat, že by Putin o negativních vyhlídkách nevěděl. Spíše jde o jeho snahu zabránit tomu, aby se informace o špatném ekonomickém stavu země dostaly na veřejnost.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vladimir Putin

A podniká k tomu patřičné kroky. „Ruský bankovní sektor je stále méně transparentní. Dne 22. dubna byla ruským bankám dána možnost nezveřejňovat závěrky, a to až do 22. září,“ cituje ze zprávy web The Sun. Na začátku května navíc ruský prezident podepsal zákon, který bankám zakazuje sdílet bankovní tajemství s „nepřátelskými“ zeměmi. Na zprávě Kyjevské ekonomické školy pracovalo několik odborníků, uvádí The Sun.

Putin má důvody k obavám

Autoři došli k závěru, že ruská ekonomika se v prvním čtvrtletí ve srovnání s loňským rokem propadla o téměř pět procent. Příjmy z ruské ropy klesly o 40 procent. Nejde navíc o první zprávu, která ukazuje, jak se ekonomika v Rusku propadla. Jak Události247 informovaly, katastrofální a nezvratný úpadek potvrdil také dokument z univerzity z Yale. Podle ní ani vysoké zisky za plyn zemi nezachrání od toho, aby státní rozpočet skončil v deficitu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rubl

Odborníci tak doporučují, aby západní státy pokračovaly v jednotném postupu a tlačily na Moskvu skrz sankce. To by mohlo být posledním úderem pro Putinův režim. Kreml se nemůže radovat ani z informací z bojiště. Tento týden rakety zasáhly i Krym a mnoho Rusů tak před předčasně ukončilo svou dovolenou na poloostrově. Od neúspěchu tak Rusko zřejmě nezachrání ani taktika vydírání, kterou se snaží Moskva na Západ tlačit skrz dodávky plynu.

Co si o západních sankcích myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články