Putinova zoufalost přinesla nečekané rozhodnutí: V ruských kinech se začnou promítat dokumenty o válce na Ukrajině

Válka na Ukrajině zasahuje do běžného života Rusů, a to hlavně skrz sankce Západu. Teď jim ale budou připomínat boje v sousední zemi i dokumenty v kinech.

i Zdroj fotografie: Администрация Президента России / Creative Commons / CC-BY
                   

Šéf Kremlu nečekaně nařídil ministerstvu kultury, aby od února zařídilo v kinech promítání dokumentárních filmů věnovaných útokům na Ukrajinu a bojům proti neonacistické ideologii, informuje web Plus Jeden Deň. Tím svou podporu tomuto druhu kinematografie ruský vůdce neskončil. Zároveň nařídil ministerstvu obrany, aby poskytlo filmařům, kteří budou produkovat dokumenty věnující se „hrdinským účastníkům speciální vojenské operace“ pomoc při natáčení, píše Plus Jeden Deň.

Propaganda válcuje vše

Šéf resortu Sergej Šojgu má Putinovi zprávu o tomto úsilí dodat do 1. března, uvádí dále web Plus Jeden Deň. Vojáci bojující na Ukrajině jsou dlouhodobě vykreslováni jako hrdinové i v ruských státních médiích. Naopak novináři, kteří se snažili informovat v Rusku o válce kriticky byli stíháni. Většině byla pozastavena činnost, někteří byli dokonce nuceni opustit zemi, připomíná Plus Jeden Deň. Zavedena byla v souvislosti s možnou kritikou ruské invaze do sousední země i nová legislativa. Používání slov válka či invaze jsou ve spojitosti bojů na Ukrajině zakázané.

Kritici ruské ofenzivy tak nemají v zemi šanci. Naopak rozhodnutím ohledně ruských kin chce Putin posílit obrázek o nutnosti speciální vojenské operace s cílem Ukrajinu demilitarizovat a denacifikovat. Sám ruský prezident ale své zákony porušuje. Jak informuje web Novinky, na konci prosince poprvé v souvislosti s invazí na Ukrajinu mluvil o válce. „Naším cílem není roztočit setrvačník vojenského konfliktu, ale naopak tuto válku ukončit,“ uvedl po jednání státní rady pro politiku mládeže, kterého se v Moskvě osobně zúčastnil.

Putin porušuje vlastní zákony

Slovo válka je přitom nelegální v souvislosti se speciální vojenskou operací už od března. Podle cenzurní legislativy hrozí za šíření nepravdivých informací o invazi až 15 let vězení. I proto nezůstalo prohlášení šéfa Kremlu bez reakce. Zahájení trestního řízení s Putinem za pomluvu ruské armády žádal zahájit zastupitel petrohradské obce Smolninskoje Nikita Juferev, píše web Novinky.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Rusku byla odsouzena už řada lidí za šíření lživých zpráv o ruské armádě. Komunální politik Alexej Gorinov dostal sedmiletý trest

Připomněl, že už tisíce lidí byly za podobný čin potrestány. Juferevova iniciativa ale zřejmě nebude mít žádný účinek. Těžko si představit, že by se prokuratura, která bude jeho podnět prošetřovat, obrátila proti šéfovi Kremlu. Naopak v hledáčku úřadu je spíše Juferev, který je dlouhodobým kritikem Moskvy. Ten kvůli svým postojům musel z Ruska už utéct, připomíná server Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad