K velké ofenzivě Ruska může dojít dříve, než se čekalo. Putin chce útokem překvapit Západ

Ve válce na Ukrajině může brzy dojít k dalšímu zvratu. I přes velké ztráty chce Rusko evidentně vyhrát za každou cenu a chystá další útok.

i Zdroj fotografie: Ministry of Defense of Ukraine / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet píše, že Moskva nyní shromažďuje vojáky na východě Ukrajiny. Právě tato skutečnost má jasně ukazovat, že Rusko se připravuje na velkou ofenzivu. Ruský prezident Vladimir Putin měl údajně vyhlásit, aby se armáda za každou cenu a bez ohledu na ztráty zmocnila ukrajinského území. Onet ale upozorňuje, že se ruští vojáci při plnění rozkazu mohou chytit do taktické pasti, což otevře nové možnosti Ukrajině.

Napětí se zvyšuje

Kyjev si je dobře vědom, že ofenziva je nákladnější než obrana dobře opevněných pozic, a proto volí raději strategii opotřebovávání. I v letním obranném boji byly ukrajinské síly schopny způsobit Rusům velké ztráty, až nakonec zahájily vlastní ofenzivu například v Charkově či Chersonu. Tentokrát se ale Moskva může ze svých chyb poučit.

Ruský útok může přijít v nejbližších dnech, tedy ještě dříve, než se čekalo. Jak web Onet připomíná, ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov předpokládá, že k mohutnému napadení dojde kolem 24. února, tedy dne prvního výročí ruské invaze. „Samozřejmě očekáváme možnou ruskou ofenzivu, milují symboliku,“ cituje Onet Reznikova.

Putin ale nakonec může Západ i v tomto ohledu překvapit. Některé zpravodajské informace naznačují, že k ofenzivě dojde už v polovině února. Rusko může chtít útok uskutečnit ještě předtím, než Ukrajina dostane slíbené tanky ze Západu. Potvrzují to také odborníci z Institutu pro studium války (ISW), podle kterých Moskva soustřeďuje vojáky a techniku na Donbasu. Posílit mají síly i u Bachmutu, kde Rusko ztratilo už mnoho vojáků a dosáhlo zatím malého pokroku, dodává Onet. Ukrajinské odhady mluví až o tisícovce padlých Rusů během jediného dne.

Bude to masakr

Moskva přichází také o řadu techniky. I proto experti očekávají snahu Ruska o velký pokrok. Vojenský odborník Phillips O’Brien mluví o „zimním a jarním masakru“. „Vypadá to, že to budou opravdu krvavé měsíce,“ cituje jeho slova web Onet. Očekává se, že Putin se zaměří hlavně na Donbas. Do března se má údajně chtít zmocnit celé Doněcké a Luhanské oblasti. Neznamená to ale, že má k tomu ruská armáda dostatek síly.

iZdroj fotografie: Depositphotos
V posledních dnech sílí spekulace, že v Rusku začne další vlna mobilizace, která se dotkne minimálně půl milionu lidí

Onet v té souvislosti připomíná zprávy z loňského jara, kdy se říkalo, že Putin nařídil obsazení Donbasu před 9. květnem, kdy Rusko slaví Den vítězství. Jeho plány ale nebyly naplněny. Západní státy upozorňují také na velké ruské ztráty, které se podle některých předpokladů blíží až k 200 tisícům vojáků. V posledních 2 týdnech podle britského ministerstva obrany ruské síly zažívají vůbec nejvyšší ztráty od začátku války, píše ČTK. O mnoho vojáků má ale podle Londýna přicházet i Ukrajina.

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety