Paranoidní Putin začíná s čistkami: Na řadu přichází už i jeho rodina

Dcera Putinova zesnulého přítele Ksenia Sobczaková uprchla z Ruska do Litvy na izraelský pas. Policie prohledala její byt.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O útěku televizní moderátorky a političky informuje web Gamingdeputy. Sobczaková v roce 2018 kandidovala neúspěšně na prezidentku a je dcerou zesnulého Anatolije Sobczaka, který byl v 90. letech starostou Petrohradu a blízkým přítelem Vladimira Putina. Jejich rodiny dokonce spolu měly v minulosti často trávit dovolenou. Čtyřicetiletá žena, která měla v minulosti přezdívku „ruská Paris Hilton“ se teď ale stala terčem policie, která už prohledala její byt.

O zatčení se dozvěděla včas

Trestní řízení už bylo zahájeno proti řediteli její společnosti Kirilu Suchanovovi, který je obviněn z vydírání 11 milionů rublů od šéfa státního zbrojního koncernu Rostec Sergeje Chemezova, píše dále web Gamingdeputy. S tím Sobczaková nesouhlasí, na sociální síti Telegram označila postup úřadů za útok. Politicky motivovaná byla podle ní i prohlídka jejího bytu. Souviset to má s dokumentem, který natočila. Tématem bylo mučení v ruských věznicích. I proto doufá, že se vše rychle vysvětlí.

Její chování ale rychlému vysvětlení informací příliš nenasvědčuje. Před svým zatčením překročila v tichosti bělorusko-litevské hranice. Vše tak ukazuje, že byla na zásah policie včas upozorněna. Přítomnost Sobczakové v Litvě potvrdil i šéf tamní kontrarozvědky Darius Jauniszkis. „Je v Litvě a jako izraelská občanka s izraelským pasem nepotřebuje vízum a může zde zůstat 90 dní,“ cituje jeho slova web Gamingdeputy. Dále doplnil, že pro zemi nepředstavuje hrozbu. Sobczakovou zmíněná politická motivace nemíří nikam jinam než na Kreml.

Podivná úmrtí pokračují

To všechno se děje v době, kdy narůstá počet záhadných úmrtí bohatých a vlivných lidí, kteří jsou kritici Putinova režimu. Jak připomíná web Seznam Zprávy, ruská média informují v této souvislosti o sebevraždách a nešťastných náhodách, ale okolnosti jsou velmi podezřelé. Šlo například o pád ze schodů či nemocničního okna. Série podivných 17 úmrtí začala v lednu, kdy byl na své chatě nalezen mrtvý vedoucí dopravy Gazprom Invest Leonid Šumlan. Měl zemřít ve vaně v důsledku pořezaných zápěstí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Mobilizaci v Rusku vyhlásil dne 21. září 2022 ruský prezident Vladimir Putin. Zdůvodnil ji „ochranou suverenity a územní celistvosti Ruska“

Posledním případem pak je smrt vojenského komisaře Romana Malyka, jehož tělo se našlo na plotě. I v tomto případě má jít o sebevraždu. Jak připomíná web Seznam Zprávy, Malyk byl tváří mobilizace a Dálném východě, kde měl na starosti dodržování příkazů Moskvy a povolávání mužů do války na Ukrajině. Částečnou mobilizaci vyhlášenou ruským prezidentem ale od začátku provází komplikace. Statisíce Rusů ze země utekly a další si stěžují na špatné podmínky v armádě a nebojí se ani vzpoury, jak Události247 psaly zde.

Že by se Putinovo impérium hnalo do pekel? Jaký názor na to máte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články