Ruští propagandisté ztrácejí hranice. U Polska chtějí shodit jadernou bombu

Ruský moderátor Vladimir Solovjov je známý svou bezbřehou podporu prezidenta Putina. Svým posledním výrokem přesto šokoval.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kremelský propagandista bez skrupulí přišel s nápadem, jak zabránit západním dodávkám na Ukrajinu, píše web iDnes. „Potřebujeme obnovit testy jaderných zbraní, opustit všechny související smlouvy o zákazu jaderných zkoušek, provést demonstrativní test strategických jaderných zbraní,“ uvedl Vladimir Solovjov v jednom ze svých pořadů v ruské státní televizi. Taktickou jadernou zbraň by podle něj měla Moskva použít u „vstupu“ do Polska, aby tak zabránila zásobování přes tuto zemi, dodává iDnes.

Ruský propagandista chce ničit mosty i železnice

V diskuzi s ruským poslancem Semonem Bagdasarovem se Solovjov také ohradil proti tomu, že je používání jaderných zbraní nebezpečný trend, informuje web Newsweek. Podle ruského propagandisty má země naplno využívat svoji „nadřazenost v taktických jaderných zbraních.“ Solovjov také navrhuje zničit všechny mosty přes řeku Dněpr, která protéká středem Ukrajiny. Zneškodnil by rovněž železniční spojení, aby nákladní vlaky nemohly ze západních zemí dovážet vojenský materiál pro Kyjev.

„Vojenské vybavení, které jede na Ukrajinu, a nezáleží, na jakém je území, musí být zničeno,“ cituje dále jeho slova web TN. Odezvy ze strany Severoatlantické aliance (NATO) se přitom neobává. Solovjovovo vyjádření o jaderných zbraních na Twitteru suše komentoval novinář z BBC Monitoring Francis Scarr. Další den, další jaderná hrozba od Vladimira Solovjova, napsal Scarr, přičemž své vyjádření ještě doplnil zívajícím smajlíkem.

Snaha o vyostření situace ze strany některých Rusů je nicméně znatelná také v reakci na pokračují podporu Západu Ukrajině. Web iDnes připomíná, že USA v pátek slíbily Kyjevu dodat kromě systémů protivzdušné obrany Hawk i nově vyvinuté rakety GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb), které mohou být odpalovány i ze systému HIMARS s doletem až 150 kilometrů. Ukrajinci mají za to, že jim tato technika pomůže v útocích proti Rusku, a proto o ni dlouhodobě žádali.

Pavel: NATO je připraveno použít jaderné zbraně

Klíčová je pro Kyjev také slíbená dodávka tanků. Německo a další země přislíbily desítky Leopardů, Washington dodá stroje Abrams. Důležitost západní techniky potvrzuje také americký komentátor Sébastien Roblin ve svém článku na webu MSNBC, podle kterého by dodávka dostatečného množství tanků a podpůrných bojových vozidel pro vybavení několika mechanizovaných brigád mohla zvýšit šance Kyjeva na úspěšné ofenzivy, které osvobodí další ukrajinská území.

iZdroj fotografie: Halifax International Security Forum / Creative Commons / CC BY-SA
Petr Pavel byl v minulosti náčelníkem Generálního štábu Armády ČR a také předsedou vojenského výboru NATO

Dá se navíc očekávat, že podpora ze strany Západu bude zesilovat. Podle nově zvoleného českého prezidenta Petra Pavla by jediným omezením mělo být neposílání jaderných zbraní, uvádí web ČT24. „Domnívám se, že bychom neměli klást žádný limit na vybavení,“ uvedl generál ve výslužbě v rozhovoru pro Bloomberg.

Přestože dodání jaderných zbraní Kyjevu je tabu, jejich vlastnictví členy NATO má být pro Rusko odstrašující. „I my máme jaderné schopnosti,“ cituje ČT24 nově zvolenou českou hlavu státu. Podle Pavla je NATO připraveno atomové zbraně použít, i když to nikdo nechce. Nový český prezident také v rozhovoru pro Bloomberg vyjádřil přesvědčení, že Ukrajina může Rusko porazit.

Co si o slovech ruských propagandistů myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Z obyčejného dronu může být po chvilce nebezpečná protitanková zbraň. Stačí jen standardní hlavice z RPG-7 a trocha izolepy
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruští piloti mají nad ukrajinskými bezkonkurenční výhodu: vidí je totiž mnohem dříve a pálit mohou z dálky až 400 km, bránit se jim nemohou